• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Tüp Bebek Tedavisi

  • 1 Beğeni (Beğeni)
    Loading...

Tüp bebek bir dölleme yöntemidir. Normal yollar ile gebeliğin gerçekleşmediği hallerde, laboratuar ortamında gerçekleştirilebilen bir dölleme yöntemidir. Öz anne ve babadan alınan yumurta ve spermlerin laboratuar ortamında işleme alınıyor olmasıdır. Bu işlem anne ve babadan alınacak olan sperm ve yumurtanın uygun hale getirilmiş, ortamda kontrollü olarak döllenmesini sağlamaktır. Tüp bebek yapılan işlemlerden habersiz olarak yaşayan insanlarımızın yadırgadığı bir sistemdi. Bu çeşit suni döllenmenin başka şekillerde yapıldığını düşünen insanlar vardı. Başka kişilerden alınıp yapılması gibi bir düşünce hâkimdi. Yanlış yargıyı değiştirmek adına insanlarımız sıkça bilgilendirilmeye başlandı. Yanlış bilinen bu düşünce gerçek anne babadan alınan spermler ile olduğu defalarca anlatılarak insanlara öğretildi.

Artık günümüzde tüp bebek yöntemi herkes tarafından bilinen bir şey haline gelmiştir. Kırsal kesim insanlarımız bu yöntem ile bebek sahibi olama düşüncesine alışmış ve müracaat etmeye başlamışlardır. Bebek hasreti ile yanan anne ve babaların günümüzde çoğalması ile bu işleme başvuranların sayısı da artmıştır. Bu sayıların artması sebebi ile tüp bebek yönteminde büyük bir ilerleme kaydedilmiştir.

Tüp bebek tedavisi nasıl uygulanır?

Tıbben yapılan bu işlemin belli başlı yöntemleri vardır. Bulunması gereken en esaslı malzeme annenin yumurtası ve babanın spermleridir. Alınan üreme malzemeleri döllemenin gerçekleştirilebilmesi için bir arada bekletilir. Bu işlem sperm hücrelerinin yumurta içerisine enjekte edilmesi ile dölleme gerçekleştirilmiş olur. Bu işlem sonucun da embriyo elde edilmiş olur. Embriyonun anne rahmine yerleştirilerek tutunması beklenirken, süreç izlemeye alınır.  Tüp bebek tedavisi bu yolla gerçekleşirken, alınan sperm ve yumurtanın doğru zamanlarda alınması büyük önem taşımaktadır. % 50 oran ile hamilelik gerçekleşirken, diğer kalan % kısmında gebeliğin sona ermesi gibi bir sonuç ile de karşılaşılabilinir. Fakat gebeliğin gerçekleşmiş olması hiçbir sorun olmayacağı anlamına gelmez. Doktorların tavsiyesi doğrultusunda ilerleyen hastaların da gebelik esnasında erken doğum, düşük veya dış gebelik riskinin olduğu da göz önünde bulundurulmalıdır. Bu işlem doğal yollar ile gerçekleştirilemiyor ve suni yöntemlerle yapılıyor ise, biz buna tıpta olağan üstü bir gelişme oluşmuş diyoruz.

Tüp Bebek Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Tüp bebek tedavisi sürerken kesinlikle alkol ve sigara tüketimine ara verilmelidir. Tedavi sonrasında genel olarak olumlu sonuç alındığı durumlarda anne adayının gebelik süresince kesinlikle bu alışkanlıklara geri dönmemesi gerekmektedir. Sigara ve alkol gibi maddeler, tüp bebek tedavisini etkilediği kadar tedavide başarıdan sonra gebelik esnasında da aynı sıkıntılara sebep olarak bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkileyecektir. Bunun yanında tüp bebek tedavisinde cinsel ilişki konusunda doktorunuzla görüşmenizde fayda olacaktır. Tedavinin bazı kısımlarında cinsel ilişkiye tamamen ara vermek gerekeceği gibi bazı dönemlerinde de doktorun uygun gördüğü zamanlarda cinsel ilişki anne adayını yormayacak, olumsuz etkilemeyecek şekilde devam edebilir. Genel olarak tüp bebek tedavisinde beslenme durumları ile ilgili bir program olmamakla birlikte doktorunuz tarafından kan ve vücut değerlerinize göre belirlenmiş bazı yiyeceklerden uzak kalmak gerekebilir. Tedavi esnasında özellikle anne adayının stres ve olumsuz durumlardan uzak kalmaları gerekmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde Merkez Seçiminin Önemi

Tedavinin uygulanacağı merkez ve doktor seçimi tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olmak isteyen anne baba adaylarının en çok dikkat etmesi gereken konulardan bir tanesidir. Merkezin temizliği, çalışan personel ve uzmanların başarı ve profesyonellikleri tedavinin başarılı olarak sonuçlanmasında %40 etki etmektedir. Tedavinin yapılacağı merkez seçimi için internet, kullanıcı yorumları ve merkezi giderek görmek oldukça etkili olacaktır.