• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

LOHUSA SENDROMU

  • 1 Beğeni (1 beğeni: 1,00 out of 1)
    Loading...

Bebeğinizin doğumu için gün saydınız, hep bu günü düşündünüz ve şu an bebeğinizle birliktesiniz. Fakat düşlediğiniz gibi davranmıyor, bir garip hissediyorsunuz. Bu;neredeyse her annenin yaşadığı doğal bir süreçtir.

Belirtileri nelerdir?

Bu yaşananlar yeni doğum yapmış annelerde görülen bir durumdur. Yeni bir bebeğinin olması annelerde bir tedirginlik meydana getirir. Hayatınız tamamen değişmiştir, bebeğinize bakmak, onu emzirmek, altını temizlemek, bebeğinizin ağlamalarıyla yaşamaya başlamışsınızdır. Bu farklı hisler ister istemez yeni anne olmuş kadınlarda görülebilmektedir.
Hayatınızın tamamen değişmesinin yanında hamilelikten dolayı değişen hormonlar, fiziksel değişimler annelerin farklı ruh hallerine bürünmelerine sebep oluyor.

Genel olarak doğumdan sonraki ilk iki ile dört gün arasında bu değişimi farkedebilirsiniz. Bu süreçte kişi anne adaylığından anneliğe geçmiştir, bu da tedirginlik yaşamasına neden olmuştur. Genel olarak sık sık ağlama, yorgunluk hissi, sıkıntılı hissetme, uykuda bozukluk, bebek için aşırı endişelenme bu dönemin belirtilerindendir. Bu geçici bir dönemdir fakat bu dönemde annenin etrafındaki yakın kişiler tarafından yatıştırılması ve desteklenmesi gerekmektedir.

Ne zaman son bulur?

Bu mutsuzluk hali genelde 10-15 gün içerisinde son buluyor. Bu durum erken yaşta adet olmuş ve adetlerinde gerginlik yaşayan kadınlarda daha yoğun oluyor.

Eğer bu mutsuzluk haliniz bir hafta içerisinde son bulmadıysa depresyona girme riski doğar. Doğumdan sonraki ilk dört hafta içinde ortaya çıkan bu depresyon durumu annede isteksiz olma, mutsuzluk, uyku problemleri, ani duygu değişiklikleri, huzursuzluk, intihar düşünceleri gibi belirtiler ile ortaya çıkıyor. Bunun yanında depresyona girme riskinin arttığı bazı durumlar; zayıf aile bağları, kötü bir ilişki, istenmeyen hamilelik, iş stresi olarak kendini gösteriyor.

Depresyon riski taşıyan annelerin mutlaka uzman biri tarafından yardım alması gereklidir. Eğer belirtilen durumlar iki haftadan sonra hala devam ediyorsa biran önce bu duruma müdahale edilmelidir.