Normal Doğum Sonrasında Cinsel İlişki

  • 06 Nisan 2015
  • 3.297 hit
Normal Doğum Sonrasında Cinsel İlişki

Normal doğum sırasında kadında epizyotomi yani dikiş yapılıp yapılmamasına bağlı olmadan, cinsel ilişkinin başlaması için, lohusalıkta yaklaşık 4-6 hafta geçmesi uygun olur. Bu süreden önce cinsel ilişkiye başlanmasının çiftler açısından herhangi bir zararı olmasa da, kadının vücudu ve vajinası doğal haline dönmediğinden, cinsel ilişkide rahatsızlık duyulabilir.

Normal doğumdan sonra cinsel ilişki ağrılı olur mu?

Doğumun ardından 4-6 hafta geçmeden ilişkiye girilmesi halinde, kadındaki kanama ve akıntı nedeniyle rahatsızlık duyulabilir. Doğum sırasında vajinaya dikiş uygulanırsa, bunların iyileşme süresi yaklaşık 2 haftayı bulur. Bu iyileşme sağlanmadan önce ilişkiye girilmesi halinde, hem ağrı meydana gelir, hem de dikişlerin zarar görme olasılığı olur. Bu yüzden dikişi olan kadınların doktorun kontrolüyle cinsel ilişkiye başlaması uygundur. Ayrıca kadında birkaç ay süreyle vajinada kuruluk olması yüzünden, ağrı hissedilebilir. Bu rahatsız edecek düzeyde olduğunda, doktora danışarak buna uygun ilaç kullanılabilir. Bunun kayganlaştırıcı ürünlerle de giderilmesi mümkündür.

Doğumdan sonra cinsellik konusunda yaşanan sıkıntılar nelerdir?

Doğum yapan kadınlarda en fazla görülen sorun, cinsel isteksizlik çekilmesidir. Bu durum kadındaki hormonal değişimlerden kaynaklanmakta, hem cinsel sağlığı, hem de çiftlerin birlikteliğini etkilemektedir. Bunun emzirme döneminde salgılanan prolaktin süt hormonundan kaynaklanması muhtemeldir. Çünkü yüksek oranda salgılanan prolaktin süt hormonu, yumurtalıkların salgıladığı ve cinsellikte önemli olan östrojen ve androjen hormonlarını baskılamaktadır. Bu etken kadınlarda cinsel isteksizlik olmasına neden olur. Ayrıca yeteri kadar sütü gelmeyen kadınların daha depresif olması, bebeklerini yeterince besleyemedikleri düşüncesiyle de cinsellik bastırılmaya çalışılabilir.

Normal doğum sonrası cinsel isteksizlik normal mi?

Bu durumun doğumdan sonra yaşanması normal kabul edilir. Fakat bu etkinin uzaması ciddi sorunların yaşanmasına neden olabilir. Bu konuda yapılan araştırmalarda kadınların % 20 oranında 3 ay süreyle cinsel isteksizlik yaşadığını, % 21 kadar tamamen cinsel isteksizlik olduğu belirlenmiştir. Fakat doğum yapan kadınların % 90 ı cinsellik konusunda endişelidir.

Normal doğumdan sonra cinsel isteksizlik neden olur?

Doğumdan sonra cinsel yaşamın ne zaman başlayacağı en fazla merak edilen konulardan biridir. Normalde yedinci haftayla birlikte cinsel yaşamın başlamasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak başlangıçta vajende kuruluk hissi olabilir. Bunun aşılması için, kayganlaştırıcı jeller kullanılabilir.  Doğum sonrası erkeğin eşine göre cinselliğe daha fazla ilgi duyması, kadının açısından sorun olarak algılanabilir. Bu açıdan erkeğinde kadının hormonal değişimler içinde olduğu konusunda bilgilenmesi sorunun çözümüne yardımcı olacaktır.

Kadının gebelik süresince fazla kilo alması nedeniyle, doğumdan sonra kalan kiloları nedeniyle vücudunu beğenmeme gibi bir etkiye sebep olabilir. Bu çiftlerin cinsel yaşamına olumsuz etkiler yapar. Bunun aşılması için, altıncı haftadan itibaren kadının durumuna uygun yapacağı diyetler faydalı olacaktır. Ayrıca kadının doğumdan sonra tüm enerjisini bebeğin bakımına harcaması, bunun dışında kalan konulara yeterince vakit ayıramamasına neden olabilir. Cinsellikte bu konuların içinde yer alır.

Doğumdan sonra kadına nasıl destek olunmalı?

Doğum yapan kadınlara hem eşleri, hem de ailede olan büyükler anlayışla yaklaşmalı ve olumsuz eleştirilerden kaçınılmalıdır. Evde gereksiz olarak bulunan kişiler, daha özenli ve anlayışlı davranarak eşlerin yalnız kalmasına yardımcı olmalıdır. Bebek ve anne arasında gelişen ilişkiye fazla müdahil olunmamalıdır. Kendisini eşinin ve çevresindeki kişilerin desteklediğini düşünen kadınlar, eşleriyle girecekleri cinsel ilişkiye daha hızlı adapte olurlar. Bu konuda sorun yaşandığında, profesyonel destek almaktan kaçınılmamalıdır. Kadın vücudunda olan hormonal değişimlerden dolayı, cinsel ilişkide fiziksel acılara maruz kalabilir. Bu nedenlerle kadınların sabır ve destekten mahrum bırakılmaması gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ