Menopoza Girdiğimi Nasıl Anlarım?

Menopoza Girdiğimi Nasıl Anlarım?

Menopoza Girmiş Olabilir misiniz?

Menopoz aylık görülen adet kanamalarının doğal olarak bitmesi anlamını taşır. Bu dönemde yumurtalıklar, östrojen ve progesteron hormonunun salınımı yavaşlar. Bir süre sonra bu hormonların üretimi durur. Menopoz bir yıl boyunca adet görülmeme durumunda gerçekleşir. Bu bazı kadınlarda aylık adet kanamalarının bitmesi dışında, herhangi bir belirti vermeden yaşanır. Ancak bazı kadınlarda östrojen hormonunun düşmesi sıcak basması, terleme, yorgunluk gibi fiziksel değişimlere, uykusuzluk, depresyon, anksiyete gibi ruhsal etkilere neden olabilir. Bu etkilerin dışında, dışarıdan fark edilmeyen osteoporoz, kalp hastalıkları gibi sağlığı ve yaşam kalitesini ciddi şekilde etkileyebilecek sorunlara neden olabilir.

Kadınlar yaşamlarının yaklaşık üçte birini menopoz döneminde yaşar. Yumurtlama fonksiyonlarının bitmesiyle birlikte yaşanan doğal bir süreç olan menopoz, bazı kadınların yaşamını olumsuz şekilde etkiler. Bu yüzden hastalık olmasa da, bu olumsuz etkileri gidermeye yönelik bazı tedavi uygulamalarına başvurulur. Olumsuz etkiler önlenmeye çalışılarak, ortaya çıkabilecek hastalıklar engellenir. Artık eskiden olduğu gibi, yaşamın doğal döngüsü olan menopozun hiçbir yapılmadan izlenmesi söz konusu değildir.

Menopoz kadınları nasıl etkilemektedir?

Menopoz ortalama olarak 40 ve 52 yaşları arasında yaşanan ve kadınlar açısından sadece kendisine özgü olan bir süreçtir. Her kadında farklı etkilerle meydan gelir. Bu bir hastalık değil, aksine doğal bir süreçtir. Kadında adetlerin düzensizleşmesiyle birlikte, adet kanamaları tamamen kesilir. Bu etki kadının vücudunda olan hormon değişimleriyle alakalıdır. Aslında bu dönemde kadının sadece doğurganlık özelliği etkilenmekte, cinsellik açısından herhangi bir kayıp yaşanmamaktadır. Bu nedenle hamile kalma korkusu olmadan, özgürce yaşanan bir cinsel yaşam söz konusudur. Kadın yaşı itibarıyla daha tecrübeli olduğundan daha rahat, huzurlu ve kendine güveninin daha fazla olduğu bir döneme girmiştir.

Menopoza giren kadınların üretkenliğini kaybetmesi, bazılarında huzursuzluk yaratabilir. Bu kadının çocuğu olsa da, çocuğu olmasa da, kadınların stres yaşamasına neden olabilir. Kadınlardaki hormon değişimleri nedeniyle fizyolojik etkiler görülmeye başlar. Bunlara tamamen menopoz dönemine has etkilerdir. Terleme, iç sıkıntısı, yüzün kızarması, yorgunluk, uykusuzluk gibi belirtiler yaygındır. Bazı kadınlarda ise cinsel istek artışı ya da azalması meydana gelebilir. Bu belirtiler tamamen kişiye özel yaşanır. Aynı ergenlik dönemi gibi, doğal olarak yaşanır ve biter. Menopoza girme yaşı olarak, kalıtım ve ırk en önemli unsurlar olarak etkili olur.

Menopoza girildiği nasıl anlaşılır?

Kadınlar kendilerini bir sabah kalktıkları zaman menopoza girmiş olarak bulmaz. Bu dönem 20 yıl kadar süren değişimlerin tam ortasında kalan bir süreçtir. 40 yaşına gelmiş olan bir kadında, öncelikle yumurtlamanın azalması nedeniyle düzensiz adet kanaması, aralıklı olarak ateş basması, terleme gibi etkilerle birlikte psikolojik değişimler görülmeye başlar. Bu yakınmaların giderek artmasıyla adetler kesilir. Bunların yaşanması sırasında 1yıl kadar adet kanamasının olmaması, kadına menopoz tanısının konmasına yeterli bir belirtidir. Bu gecikme 6 ayı geçtikten sonra, yapılan incelemelerde kanda bulunan östrojen hormonu ve yumurtlamayı uyaran FSH hormonu belirlenerek, buna kesin tanı konulabilir.

Fakat her adet düzensizliği ya da düzensiz adet kanamalarının olması, kadınlarda “menopoza giriyorum” diye algılanmamalıdır. Öncelikle doktora gidilerek, hamilelik ve kadın üreme sistemi kanserleri dikkate alınarak, detaylı bir araştırma yapılmalıdır.

Menopozdaki belirtiler nelerdir?

Menopoz döneminde kadınlık hormonu östrojenin azalması ve yumurtlamanın durması nedeniyle;

  • Ateş basması, çarpıntı, terleme
  • Ruhsal çöküntü, uykusuzluk, halsizlik, unutkanlık, çabuk sinirlenme
  • Cinsel istekte azalma ya da artma
  • Kemik erimesi ve damar sertliği gelişimi
  • Cinsel organlarda çekilme, ağrılı cinsel ilişki, kuruluk
  • İdrar yollarında atrofi

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ