• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Gebelikte Kullanılan İlaçlar

Gebelikte Kullanılan İlaçlar
  • 1 Beğeni (Beğeni)
    Loading...

Gebelikte Kullanılan İlaçlar Hakkında

Halk arasında sıklıkla gebelikte ilaç kullanılmaması gerektiği konuşulmaktadır. Bu durum sadece gebelikte değil normal bir insanda da doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanılmamalıdır cümlesi ile doğrulanabilir. İnsan vücudu, metabolizmal düzen, alerji durumu ve ihtiyaç duyulan maddelere göre ilaç kullanımı ile sağlıklı bir tedavi sağlanabilecek şekilde tasarlanmıştır. Gebelik döneminde anne adaylarında mide bulantısı, baş dönmesi ve tansiyon düşmesi gibi belirli rahatsızlıklar görülmektedir. Bu gibi durumlarda doktor tarafından reçete edilen ilaçların kullanılmasında kesinlikle bir sıkıntı olmayacaktır. Bunun yanında anne adaylarında gebelikten dolayı görülen bazı sıkıntılarda (idrar yolları enfeksiyonu, gestasyonel diyabet) doktorlar tarafından ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Gebelikte kullanılan ilaçlar hakkında bilgi vermeden önce gebelikte sık görülen rahatsızlıklara göz atmak isteriz.

Gebelik döneminde görülen rahatsızlıklar

Enfeksiyonlar, hemen tüm hastalıkların oluşmasında birinci dereceden etkili olan, vücuda yerleşerek zayıflık durumlarında kendilerine yayılma ortamı buldukları anda vücutta metabolizmal değişikliklere yol açacak virüsler olarak adlandırılabilir.

Gebelikte kullanılan ilaç türleri

Antibiyotikler: antibiyotikler içerisinde gebelikte en çok kullanılanlar, penisilin grubu antibiyotiklerdir. Gebelikte (anne adayında alerji testleri yapıldıktan sonra) en çok kullanılan antibiyotiklerden olan penisilin grubu antibiyotikleri, idrar yolu iltihaplanması, boğaz iltihaplanmaları gibi durumlarda oldukça etkilidirler.

Mantar ilaçları: gebelik dönem özellikle vajinal bölgede mantar oluşumuna en çok yatkınlığın görüldüğü dönemlerdir. Vajinada sürekli meydana gelen akıntılar, gebelikte mantar ve vajinal enfeksiyonların sık görülmesine sebep olmaktadır.

Virüs ilaçları: virüsler, tam olarak 30-40 yıl öncesinde tıp dünyasında yerini almış kavramlardır. Yeni adı konulan virüslere karşı uygulanmakta olan ilaçların birçoğu henüz deneme aşamasında olduğundan gebelik döneminde virüslere karşı kullanılan ilaçlar oldukça azdır. Ancak buna rağmen yine de DNA’ya doğrudan etki ile virüslerin yayılmasında engel olacak bazı ilaçlar gebelik döneminde kullanılmaktadır.

Parazit ilaçları: Gebelik döneminde parazitler, özellikle bağırsak, dolaşım sistemi ve vajinal bölgelerde sıklıkla görülmektedir. Bunun sebebi; vücudun gebelik döneminde oldukça zayıf düşmesi ve vücut tarafından salgılanan bazı hormonların parazit oluşmasına sebep olmasıdır.

Gebelikte kullanılan vitaminler: Gebelik dönemi, vücudun oldukça zayıf düşmesinden kaynaklı olarak vitamin ve besin takviyelerine ihtiyacın oldukça fazlalaştığı dönemlerdir. Bu sebepten dolayı gebelikte folik asit kullanımı kesinlikle gereklidir. Folik asit kullanımı, gebelik esnasında kullanılmasının önemli olmasının yanında gebelikten önce de alınması gereken bir vitamindir. Folik asit dışında gebelikte multivitamin preparatları da gebelik dönemi boyunca kullanılabilen ancak folik asit kadar önemi olmayan vitaminlerdir. Bu tür vitaminlerin anne adaylarında beslenme bozuklukları ve hızlı kilo almaya sebep olmalarında oldukça etkisi bulunması doktorlar tarafından pek önerilmemesine sebep olmuştur. Bu tür ilaçların kullanımı anne adayında beslenme bozukluklarının giderilmesine sebep olmakta ancak normal bir annede kullanıldığında yukarıda belirtilen yan etkilerin görülmesinden dolayı önerilmemektedir. Gebelik döneminde bebeğin hassasiyeti de göz önüne alındığında vitamin takviyesi pek de önemli değildir.

Demir ilaçları: Gebelik döneminde anne adayında kansızlık görüldüğü takdirde kesinlikle kullanılan demir ilaçları, kansızlığın olmaması durumlarında da doğum sürecinin sıkıntısız yürümesine yardımcı olmak maksadıyla son dönemlerde kullanılmaktadır.

Magnezyum ve Kalsiyum takviyeleri: Gebelikte kansızlık durumlarında demir takviyelerinin kullanılmasının yanında magnezyum ve kalsiyum preparatları da kullanılmaktadır. Gebelikte kasılmalar ve krampların giderilmesinde kullanılmaktadır.

Ağrı kesiciler: Gebelik dönemi, ağrılar bakımından oldukça sıkıntılı dönemlerdir. Parasetemol dışında ağrı kesiciler ve türevlerinin kullanılması gebelik boyunca önerilmemektedir. Gebelikte kullanılacak ağrı kesicilerin doktor kontrolünde kullanılması olası risk ve komplikasyonların oluşmaması açısından oldukça önemlidir.

Gebelik dönemi, vücudun normalden çok farklı işlevler yerine getirmesi sebebiyle oldukça sıkıntılı dönemler olduğundan gebelik takibinizi yapan doktorun önerdiği ilaçların dışında ilaç ve vitaminin kullanılmaması gereken bir dönemdir.