• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Hamile kalabilmek için en uygun zaman nedir?

  • 1 Beğeni (Beğeni)
    Loading...

Genellikle çiftler hamile kalmamak için çok çaba sarf eder ve çeşitli korunma yöntemleri kullanırlar. Bir bebek sahibi olmak istedikleri zaman ise durumun böyle olmadığını görürler. Şunu bilmelidirler ki, aslında bir aylık adet periyodunda bir kadının hamile kalabileceği zaman dilimi yalnızca 4 gündür. Bu dört günde döllenmeye hazır olgun bir yumurtanın kadının yumurtalığından atılarak tüpler ile rahime geçişine kadar uzanan zaman dilimini oluşturmaktadır. Bu dört günlük kısa dönemde yumurta döllenir. Eğer bu dört günde yumurta döllenmezse adet kanamanız başlar ve hamile kalınmaz.

Bu nedenlerden dolayı eğer hamile kalmak ve ya hamile kalma ihtimalinizi yükseltmek istiyorsanız bu bahsettiğimiz dört günlük kısa yumurtlama döneminde ilişkiye girmeniz gerekmektedir.

Bunu nasıl belirleyeceğim?

Bunun için farklı yollar deneyebilirsiniz. Örneğin adet günlerinizin ne zaman olduğunu not alabilir, aldığınız bu notlarla bir adet takvimi oluşturabilirsiniz. Eğer düzenli adet görüyorsanız bu oldukça etkili bir yöntemdir. Normal şartlarda bir kadının adet dönemi 24 – 36 gün arasında değişim gösterir. Bir sonraki adet olacağınız dönemin tahmini bir başlangıcından 14 gün öncesine dönüldüğünde, iki gün önce ve iki gün sonrasını alarak bu dört günlük zamanı bulabilirsiniz. Bu dört gün içerisinde bulunduğunuz adet döneminin ortasına denk gelmektedir.

Haftada 2 – 3 kez düzenli ilişkiye giren ve herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullanmayan çiftlerdeki ilk yıl içerisinde hamilelik başarı oranı yüzde 80’dir. Bu çiftlerin yüzde 10 – 15’i ikinci yılında hamile kalma başarısı gösterirler. Bununla birlikte eğer bir yıl içerisinde hamile kalınamamışsa, hamile kalamayanların kısırlık açısından uzman bir doktora görünmeleri gerekir.