• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bebeğiniz Emeklemeye mi Başlıyor?

  • 1 Beğeni (Beğeni)
    Loading...

Bebeğiniz günden güne büyüyor ve gelişiyor. Çevresindeki her şeye oldukça meraklı, her şey ilgisini çekiyor ve tanımaya çabalıyor. Emeklemesiyle birlikte yeni şeylere olan merakı daha da arttı. Bu dönemde onu engellememeli, yeni şeyler keşfetmesine olanak tanımalısınız. Bu sayede sosyal ve fiziksel gelişiminin hızlanmasını sağlarsınız.

Bu dönem bebeğiniz için oldukça önemlidir. Bundan sonra bir yere gitmek istediğinde sizin yardımınızı almadan bu işi yapabilecek. Her yere elini atabilir, mutfak dolaplarını dökebilir, ortalığı darmadağın edebilir. Bu dönemde bebeğinize destek vermeniz gerekiyor, bu sayede sosyal, fiziksel ve duygu gelişimine katkıda bulunmuş olacaksınız.
Bebeğinizin emeklemesi cesaretlendirilmesi gereken bir süreçtir, sevdiği bir oyuncağını ondan biraz uzak bir yere bırakıp almasını isteyin. Bu sayede emeklemesini sağlayabilir, oyuncağa ulaştığında onu alkışlayıp öpebilirsiniz.
• Bazı bebekler çok aktifken bazıları değildir. Eğer bebeğiniz aktif değilse onu cesaretlendirmek için siz de onunla birlikte emekler pozisyonda arkanızdan gelmesini sağlayabilirsiniz. Bunları yaparken fazla ısrarcı olmamanızda fayda vardır, çünkü bebeğiniz yorgun olabilir ve bu da emeklemesine engel olabilir.
Bebeğinizin korunmasına bu dönemde daha çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Bebeğinizin çarpabileceği ya da ağzına götürebileceği her şeye karşı dikkatli ve tedbirli olmalısınız. Bebeğinizin gezinebileceği alanları sık aralıklarla kontrol etmeli, yutabileceği boncuklar düğmeler iğneleri mutlaka ortadan kaldırmalısınız.
Bebeğinizi farklı mekanlara götürmeniz gerekmektedir. Herkes gibi onlarda aynı ortamda uzun süre kalmaktan sıkılır ve sık sık kapıya doğru yönelirler. Pencereden dışarıya bakıp insanları izlemek bile onu mutlu edecektir. Bir yere gideceğiniz zaman bebek arabasının yardımıyla onu da yanınıza alabilirsiniz. Bebeğiniz etrafı meraklıca seyredecek, bu durumdan oldukça mutlu olacaktır.
• Bu dönemde bebeğinizle saklambaç gibi oyunlar oynayabilirsiniz. Bir yere saklanıp bebeğinize seslenebilir ve sizi bulmasını isteyebilirsiniz. Sizi bulduğunda bebeğiniz mutlu olacaktır, size onu severek başarısına ortak olun. Aynı zamanda bebeğinizin tahta kaşıklar, çelik tabaklar gibi eşyaları oyuncak olarak kullanmasına da izin verin.
Bebeğiniz yeni beceriler kazanıp yeni oyunları öğrendikçe onu alkışlayıp destek olarak başarılarını takdir ettiğinizi göstermelisiniz.