Sık Adet Görme

Sık Adet Görme

Sık adet görme, kadınların her ay düzenli olarak yaşadıkları adet kanamalarının adet kanama başlangıç sürelerinin 21 günden daha kısa sürede gerçekleşmesidir. Adet kanaması olunan ilk gün ile bir sonraki adet olunan ilk gün arasında geçen süre adet görme sıklığını ifade eder. Bu sürenin 21 günden daha kısa sürede gerçekleşmesi sık adet görme sorununun oluştuğunu ifade eder. Anormal bir durum olan sık adet görme hallerinde mutlaka bir jinekoloji uzmanına müracaat etmek gerekir.

Sık adet görme nedenleri arasında vajina içinde ortaya çıkan myomlar, kistler, hormonal nedenler, stres gibi etkenler bulunmaktadır. Guatr hormonu bozukluğu şikayeti olan kadınların aynı zamanda sık adet görme sorunu olması da guatr (hipertroid) sorunlarının sık adet görmeye neden olduğu gerçeğini ortaya çıkarmaktadır. Yapılacak olan muayene, tetkik ve tahliller ile sık adet görmenin nedenleri ortaya çıkarılabilir. Adet görme sıklığının nedenleri arasında bulunan stresi yaşamınızdan uzak tutarak bu tür sağlık sorunlarıyla karşılaşmamaya çalışabilirsiniz. Stresin olumsuz etkilerinden korunmak için ise yaşam tarzınızda, iş ve ev yaşamında küçük değişiklikler yaparak kendinize stressiz bir ortam hazırlayabilirsiniz. Hemen her türlü sağlık sorununun ortaya çıkmasını sağlayan stresten uzak durmanın yollarını deneyerek kendinize en uygun olan stresle baş etme yöntemini geliştirebilirsiniz. Stresi kendinizden uzak tutmanın en kolay ve etkili yolu kitap okumaktır. Hayatınızda kitap okumak için bir zaman dilimi ayırarak stresi yenmeyi başarabilirsiniz. Adet kanamalarının düzensiz olmasını sağlayan stres gibi etkenleri ortadan kaldırmak sizin elinizdedir. Sık adet görme nedenleri arasında bulunan myom, polip gibi vajina içinde oluşan sorunlar için de doktorunuzun tavsiyesiyle bir tedavi yöntemi geliştirebilir ve sağlığınızı korumanın yollarını bulabilirsiniz. Sık adet görmenin neden olduğu fazla kan kaybetmenin neden olabileceği yeni sorunların oluşmasını engellemek için sık adet görme sorunu ortaya çıkar çıkmaz hekiminize başvurmak gerekir. Sık adet gören kadınlar arasında en sık rastlanan etken hormonal dengesizliklerdir. Özellikle ergenlik dönemindeki genç kızlarda hormonal dengesizlikler sıklıkla yaşandığı için sık adet görme durumu oluşabilmektedir. Kullanılan ilaçlar, doğum kontrol hapları, vajina içine yerleştirilen aletler gibi pek çok etken hormonal dengesizlik yaşamaya neden olabilmektedir. Bu nedenle sık adet görmeye neden olan hormonal dengesizliklerin önüne geçmek için hekime müracaat ederken kullanılan ilaçların da bildirilmesi tedaviye yardımcı olacaktır. Bazı cinsel yolla bulaşan hastalıklar da sık adet görmeye neden olabildiği için hekimce yapılacak tetkik ve tahlillerde göz önünde bulundurulmalıdır. Adet düzensizlikleri arasında sık adet görmenin seyrek adet görmeye oranla sağlığa olumsuz etkileri daha azdır.

Sık adet görme özellikle menopoz başlangıçlarında görülebilen bir durumdur. ülkemizde menopoz yaşı ortalama 50 olduğu için özellikle 40 yaşlarından itibaren adet kanamaları dikkatle takip edilmelidir. Böylelikle seyrek veya sık adet görme durumları ortaya çıkarılabilir. Kadınların yumurtlama dönemlerini belirlemesi açısından adet kanamalarında ortaya çıkan istenmeyen durumlara karşı alınabilecek tedbirler mutlaka iyi bilinmelidir. Kadın üreme sisteminin en iyi şekilde çalışması için adet görme zorunluluğu bulunmaktadır. Adet kanamalarının üreme sistemi için gerekli bir durum olmasından dolayı kadınların mümkün olduğunca adet gördükleri tarihleri mutlaka bilmeleri gerekir. Sık adet görmenin nedenleri, tedavisi ve yaşanan süreç hastanın ileriki dönemlerde aynı sorunu yaşama sıklığını belirlemektedir. Kadınların ay hallerinde yaşanan değişikliklerin üreme sistemlerinde oluşabilecek kalıcı hasarlara neden olabileceği unutulmadan oluşan sorunlarla ilgili olarak en kısa sürede hekime danışılması gerekmektedir. Mutlu, sağlıklı ve üreyebilen kadınlar arasındaki yerinizi almak için adet düzensizliklerinizi mutlaka kontrol ettirin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ