Gebelik Döneminde Bunlardan Uzak Durmalı mıyız? | Gebelikhaftam.com

Gebelik Döneminde Bunlardan Uzak Durmalı mıyız?

Gebelik Döneminde Bunlardan Uzak Durmalı mıyız?

Gebelik Döneminde Bunlara Dikkat Edin!

Teknoloji hayatımızın büyük bir parçası. Normal yaşamımızda teknolojinin ne gibi bir zararı olduğu üzerine pek düşünmeyiz. Fakat gebelik sırasında, bunlarla ilgili daha çok bilgi edinme ihtiyacı hissedebiliriz. Teknoloji denildiğinde aklımıza en çok bilgisayarlar, cep telefonları gelmektedir. Bu yazımızda teknolojinin olası etkilerinden bahsederek sizleri bilgilendirmeyi amaçlıyoruz.

Cep Telefonları

Cep telefonuyla ilgili olumsuz bir çok haber yayınlanmaktadır. Oysa istatiksel olarak bu haberleri destekleyecek kayda değer veriler çoğu zaman bulunamamaktadır. Bununla birlikte cep telefonlarını belli bazı kurallara dikkat ederek kullanmak gereklidir. Örneğin cep telefonuyla gerekmedikçe fazla uzun konuşmalar yapılmamalıdır, cep telefonu kalbin üzerinde bulundurulmamalıdır, küçük çocukların telefonla oynamasına izin verilmemelidir, gebelik döneminde telefon karın bölgesinden uzak yerlerde bulundurulmalıdır.

Bilgisayarlar

Bilgisayarlarda iyonize edici radyasyon bulunmamaktadır, bu sebeple canlı dokusuna herhangi bir zarar verecek etkisinin olması mümkün görülmemektedir.

Mikrodalga fırınlar

50 yıldan beridir hayatımızda olan mikrodalga fırınların bugüne kadar gebelik döneminde kullanıldığında bebeğe herhangi bir zarar sağladığına rastlanmamıştır. Mikrodalgayla ısıtılmış besinler için de aynı şey geçerlidir. Mikrodalganın kullanım kılavuzuna uyup gerekli önlemleri alırsanız bu çocuğunuz için herhangi bir tehlikeye dönüşmeyecektir.

Metal dedektörler

Yoğun olarak girip çıkılan ortamlarda ve havaalanı girişlerinde kullanılan bu detektörlerden uzak durmanız, sizin için daha faydalıdır. Bu yüzden böyle bir ortama gireceğiniz zaman yetkili kişiye hamile olduğunuzu belirtip klasik üst aranması ile geçmek isterseniz bu sayede durumu engelleyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ