• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Adetimi Geciktirmek İstiyorum

  • 1 Beğeni (Beğeni)
    Loading...

Adetimi geciktirmek istiyorum diyen kadınların bunu başarabilmeleri için aşağıdaki tavsiyelerden bazılarını yerine getirmeleri gerekecektir. Adeti ertelemek çoğu kez herhangi bir olumsuzluk yaratmamaktadır. Ancak yine de adeti ertelemek veya adeti geciktirmeyi düşünenler mutlaka bir hekime danışmalıdır. Adeti geciktirmek için ilaç kullanmayı düşünenlerin hormon tedavisi ile adet geciktirmesi mümkün olabilmektedir. Özellikle balayı, hac gibi insan hayatında önemli bir yeri bulunan özel anları bozmak istemeyen kadınların adetlerini geciktirmek istemeleri çok normaldir.

Adetimi geciktirmek istiyorum diyenlerin progesteron yada östrojen hormonu içeren ilaçlar ile birlikte doğum kontrol hapı kullanması gerekir. Hormon ilaçları her kadın için uygun olmayacağından dolayı mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Adetlerini geciktirmek isteyen kadınlarda genelde bu isteği oluşturan geçerli bir neden bulunmaktadır. Spor müsabakaları, iş gezileri, balayı, hac yolculuğu, tatil gibi belirli süreleri kapsayan durumlarda aybaşı kanamalarıyla uğraşmak istemeyen kadınlar adet kanamalarını ertelemek istemektedirler. Özellikle hac ibadeti ülkemiz kadınları için hem meşakkatli, hem de sınırlı sayıda olduğu için çok zor yapılabilmektedir. Hac ibadetini yapmak için hazırlanan bir kadının adet kanamaları nedeniyle hac ibadetinin yarıda kesilmesi en istenmeyen durumu oluşturur. Balayına çıkan yeni evli bir çiftin ise karşılaşabileceği en kötü durum ay halinin ortaya çıkmasıdır. Adet kanamalarından kaynaklı güç ve efor kaybı yaşamak istemeyen sporcu kadınlar da müsabakalar öncesinde adetlerini ertelemek istemektedirler. Adet geciktirmede kullanılan ilaç veya doğal yöntemlerin süresi genelde geçici olduğu için etki süresi geçtiğinde yeniden adet kanaması görülebilmektedir. Ergenlik çağı ile menopoza girme süresi arasındaki tüm kadınlar üreme yetkinliğine sahip olarak kabul edilir. Kadınların üreyebilmeleri için de adet kanaması yaşanması gerekmektedir. Çünkü adet kanaması ile gebe kalmak için gerekli olan yumurtanın üretilmesi ve eski döllenmemiş yumurtanın dışarı atılması gerekir. Adet kanaması yaşayan kadınlarda eski ve işe yaramayan yumurta adet kanaması sayesinde vücuttan dışarı atılmaktadır. Bu döngü hem hamile kalmayı kolaylaştırır, hem de yeni ve sağlıklı yumurta üretimini sağlar. Adetimi geciktirmek istiyorum diyen kadınların kullanabileceği bazı doğal ve bitkisel yöntemler de bulunmaktadır. En etkili adet erteleme yöntemi ise maydanoz çayı ile gerçekleşmektedir. Adet olmadan önce maydanoz yapraklarını kopararak çay şeklinde demleyin ve bu çayı için. Gün içinde 3-4 bardak tüketerek adeti geciktirmek mümkündür. Zencefil, tarçın, civanperçemi gibi şifalı bitkiler de adetini geciktirmek isteyen kadınlar için çare olmaktadır. Bir tatlı kaşığı toz tarçını adet döneminin sonunda tükettiğinizde adet görmezsiniz. Tarçın kullanan bir kadının adet kanaması hemen kesilmektedir. Bu tür bitkisel yöntemler de doktor kontrolünde kullanılması gereken yöntemler arasındadır. Adetini ertelemek isteyen kadınların bu tür bitkisel yöntemleri de sıklıkla kullanmak adet düzensizliğine neden olabileceği için dikkatli ve mümkünse çok ihtiyaç duyulduğu anlarda kullanılmalıdır.

Adetimi geciktirmek istiyorum diyen tüm kadınların ilk müracaat etmesi gereken bitki şifalı tarçın bitkisidir. Tarçın bitkisinin toz halinde olan bir tatlı kaşığı kadarki miktarı adet kanamasının hemen kesilmesine neden olmaktadır. Adet kesilmesi için veya adeti geciktirmek için birden fazla bitkisel kür uygulanmamalıdır. Sadece maydanoz çayı veya sadece tarçın kullanılmalıdır. Adeti geciktirmek için geçerli ve zaruri bir neden yoksa bu tür adet geciktirici yöntemlere başvurmak çok yersiz olacaktır. Adet kanamaları üreme sağlığı için yaşanması gereken zorunlu bir durumdur. Bu nedenle adet geciktirirken üreme sağlığınızı da olumsuz olarak etkilemekten kaçının. Adet kanamalarının yapılacak ibadetleri engellemesi, balayı gibi çok özel günlere ket vurması, spor hayatındaki önemli bir karşılaşmayı olumsuz etkileyebilmesi durumlarında adet kanamaları geciktirilebilir.