• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Anne Sütünü Artıran Yiyecekler

Mother breastfeeding her baby
  • 1 Beğeni (Beğeni)
    Loading...

Anne sütü bebekler için en önemli besin kaynağıdır. Bu önemli besin kaynağının miktarı ve kalitesini arttırmak için, annenin emzirme dönemindeki beslenmesine olduğundan daha fazla dikkat etmesi gereklidir. Bakalım anne sütünü ve kalitesini arttıran besin kaynakları nelermiş…

Su

Emziren annelerin su tüketimini normale göre arttırmaları gerekir. Anne sütünün %87’sini su oluşturduğu için vücuttaki suyun azalması anne sütünün de azalmasına neden olur. Bu yüzden süt yapan başlıca besin kaynağı sudur.

Havuç

Havucun içinde fitoöstrojen adı verilen bir hormon vardır. Bu hormon süt miktarını arttıran ve süt kanallarını geliştiren bir hormondur. Emzirme döneminde bol bol tüketilmelidir.

Rezene

Spices Fennel
Spices fennel in a wooden spoon on a table

Rezene süt miktarı ile birlikte sütün yağ içeriğini de arttıran besin kaynaklarındandır. ayrıca rezene süt yolu ile anneden bebeğe de geçtiği için bebeğin hazımsızlık ve sindirim problemleri yaşamasını önler.

Yulaf

Oat flakes on a wooden spoon close-up
Oat flakes on a wooden spoon close-up

Emziren annelerde demir eksikliği varsa bu da sütün azalmasına neden olan sebeplerdendir. Yulaf demir açısından çok zengin bir besin kaynağıdır ve sütün kanallarda hızlı ilerlemesini sağlayan bir besindir.

Baklagiller

Various Kinds of Legumes
various kinds of legumes – beans, lentils, chickpeas, mung beans

baklagillerde demir açısından çok zengin besin kaynaklarıdır. Sütü ve kalitesini arttırır ancak çok tüketildiğinde annede ve bebekte gaz problemlerine neden olabiliyor.

Yeşil Yapraklı Bitkiler

Close up of green vegetables on wooden background, flat lay
Close up of green vegetables and mushrooms on wooden background, flat lay

Yeşil yapraklı bitkiler A vitamini, kalsiyum ve demir bakımından zengin olması yönünden sütü ve kalitesini artırıyor. Yeşil yapraklı bitkilere örnek olarak ıspanak, dereotu, fesleğen tüketilebilir.

Arpa

Dry pearl barley on rustic background
Dry pearl barley on rustic background

Arpanın bulunan polisakkaritler, anne sütünün gelmesini olumlu yönde etkileyen bazı hormonları tetikliyor. Böylece anne sütü bollaşıyor.

Ceviz Ve Badem

Walnuts, hazelnuts and almonds in jars.
Walnuts, hazelnuts and almonds in jars on a rustic wooden background.

Ceviz ve badem sütü arttırmaktan ziyade içindeki faydalı yağlar, vitaminler ve minerallerle sütün daha kaliteli ve besleyici olmasını sağlıyor.

Susam

healthy sesame seeds
spoon of healthy sesame seeds on sesame seeds background

Susam da emzirme döneminde sütün kalitesini arttıracak yağları bulundurduğu için bu dönemde tüketilebilir.

Humus

Humus içinde bulundurduğu nohut, sarımsak, tahin, limon ve zeytinyağı ile emziren bir anne için gerekli tüm besinleri bulunduruyor. Yüksek proteine sahip olan humus sütü çoğaltmaya da yardımcı olan besinler dendir.