• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

33 Haftalık Gebelik

33 Haftalık Gebelik
  • 1 Beğeni (Beğeni)
    Loading...

Gebelikte 33. Hafta

Anne adaylarının uykuya en çok hasret kaldıkları ve fiziksel zorlanma ve kısıtlanmaların çok daha fazla olduğu 33. gebelik haftasında artık doğum için sadece yedi hafta kalmıştır.

33 haftalık gebelikte bebekte olan değişiklikler nelerdir?

Gebeliğin bu haftasında bebek kendisini artık iyice belli eder. Bebeğin kafası, anne adayının karnının hemen altına kadar gelmiş olan bebeğin akciğeri devamlı bir gelişim halindedir ve bebeğin beyni de hızla büyümeye devam eder. Bunun yanında, bebeğin daha önce başlamış olan göz gelişimi devam etmektedir ve şimdi de bebeğin ışık ve karanlıkta tepki veren göz bebekleri oluşmakta ve gelişmeye devam etmektedir.

Bu hafta içinde, anne karnındaki bebeğin sesleri artık ayırd edebildiğini söylemek mümkündür. Annesinin sesini duyan bebek, annesinin ses tonunu ve buna bağlı olarak duygusunu anlayıp bu ses tonuna göre tepki vermeye de başlamıştır. Anne adayının mutlu, sakin ve pozitif bir sesle yaptığı konuşmaya bebek olumlu tepkiler verir ve oldukça hareketlenmeye başlar. Bu hareketlilik de anne adayını mutlu eder. Böylece anne ile bebek arasında karşılıklı bir mutluluk sarmalı elde edilmiş olur.

Gebeliğin bu haftasında bebek, anne karnında bir günün bazı bölümlerini uyuyarak geçirmektedir, diğer bölümlerinde gözleri açıktır ve bu süre içinde etrafı izler, annesinin karnına tekme atar.

33 haftalık gebelikte bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?

33. gebelik haftasında bebek boyu 44-45 santimetreye ulaşmış ve uzamış boyu ile paralel olarak kilosu da 1700 ila 2000 gram aralığında olmaktadır.

33 haftalık gebelikte bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

Ultrason görüntüleri ele alındığında bebeğin çok daha belirgin bir hal aldığı görülmektedir. Bebeğin tüm organları ortaya çıkmış ve oluşumunu neredeyse tam olarak tamamlamıştır. Anne karnında son derece hareketli olan bebeğin, bu hareketliliği ultrason muayenesinde de rahatlıkla izlenmektedir. Bütün bu hareketlilik bebeğin son derece sağlıklı olduğunu işaret etmesi açısından büyük önem taşır.

33 haftalık gebelikte anne adayında ki değişiklikler nelerdir?

Anne adayının gebeliğin 33. haftasında en çok dikkatli olması gereken noktaların başında düzenli egzersiz yapmak vardır. Anne adayları için bu haftada en uygun egzersiz ise elbette hafif olan yürüyüşlerdir. Düzenli yapılan yürüyüş, anne adayının doğumunun da kolaylaşmasına yardımcı olacaktır.

Gebeliğin 33. haftasına kadar ortalama 12-13 kilo almış olan anne adayının fiziksel olarak kısıtlanması son derece normaldir. Zaman zaman yürüyüş yapmakta da zorlanabilecek olan anne adayı, bu zorluğun üzerine gitmeli ve yürüyüşlerini aksatmamaya özen göstermelidir.

Gebeliğin bu haftasında anne adaylarının özellikle yüz bölgelerinde, yüzde de burunlarında şişlik oluşumu başlayabilir. Oluşan bu şişlik, tamamen geçici ve gebeliğe bağlı bir durumdur.Anne adayının endişelenmesine gerek yoktur.

Anne adaylarının bu haftada dikkat etmeleri gereken bir başka nokta da kanamalardır. Miktarı ve yoğunluğu ne olursa olsun, bu hafta içinde oluşabilecek her türlü kanamada muhakkak doktorlarına başvurması gerekmektedir.

Öte yandan anne adayının sık sık tuvalet ihtiyacı ortaya çıkmaktadır.Bu sık idrar ihtiyacının en önemli nedeni, anne adayının gittikçe büyüyen karnının idrar torbasına yani mesaneye yaptığı yüksek baskıdır.

33 haftalık gebelikte baba adayına tavsiyeler

Bebeğin dünyaya gelme zamanı gittikçe yaklaşmış ve doğuma artık sayılı bir zaman kalmıştır. Gebeliğin tüm evrelerinde olduğu gibi bu evrede de anne adayı kesinlikle ağır şeyler taşımamalı ve kaldırmamalıdır. Bu hassas nokta sebebiyle, baba adayları anne adaylarına günlük hayatın her aşamasında destek olmalı ve anne adaylarının bir çok sorumluluğunu üzerlerine alarak anne adayının hayatını kolaylaştırmalıdır.