Doğum kontrol haplarını ne kadar tanıyoruz

Doğum kontrol haplarını ne kadar tanıyoruz

Çağımızda her geçen gün doğum kontrol uygulamaları hakkında yeni bir bilgiyle karşılaşıyor ve uygulamaların güvenilirliği konusunda araştırmalar yapıyoruz. Elbette ki kimse istemediği bir zamanda gebe kalmak istemez. Kendisini anne olmaya hazır hissetmeyen kadınlar için de birçok doğum kontrol yöntemi mevcuttur. Günümüzde en çok tercih edilen doğum kontrol yöntemiyse doğum kontrol hapı kullanımıdır.

Her ne kadar doğum kontrol hapı çok yaygın olarak kullanılan bir korunma yöntemi olsa da ne yazık ki birçok kadının aklında soru işaretleri yaratmaya devam ediyor. Doğum kontrol haplarıyla ilgili yanlış bilinenler çok fazla. Bu da güvenli ve rahat bir kullanımı engelliyor. Doğum kontrol haplarının kilo aldırdığı, tüylenmeye sebep olduğu, kısırlığa ve hatta kanser hastalığına neden olduğu gibi birçok yanlış inanış var. Bir de doğum kontrol haplarının kullanıma göre etkisinin azalıp azalmadığıyla ilgili birtakım yanlış inanışlar var.

Doğum kontrol hapları kilo aldırır mı?

Uzmanlar doğum kontrol için kullanılan hapların kilo aldırdığına dair inanışların yanlış olduğunu söylüyor. Bu amaç için kullanılan ilaçlar kilo aldırmaz ancak vücutta su tutulmasına neden olduğu için kilo alınmış izlenimi yaratabilir. Kişiden kişiye de farklılık gösterir. Bazı kadınlarda su tutulmasına da neden olmayabilir. İştah artışı yapma ihtimali vardır. Ancak, bununla ilgili kesin bir bilgi vermek de doğru değildir. Kilo artışının gerçekten meydana gelip gelmediğini fark edilmek için doğum kontrol haplarını bir süre düzenli olarak kullanmak ve daha sonra başlamadan önceki bulunulan kiloyla kıyaslamak gerekir.

Fazla tüylenmenin sebebi doğum kontrol hapları mıdır?

Doğum kontrol haplarının tüylenmeye neden olduğu da söylenir. Ancak, bu inanış da yanlıştır. Çünkü doğum kontrol hapları günümüzde aşırı tüylenmeyi giderme tedavisinde kullanılır. Uzun zamandır bu amaç için de kullanılan bu ilaçlar olumlu sonuçlar vermektedir. İçerisinde bol miktarda progesteron bulunduran bu ilaçlar tüylenmeye neden olmaz tüylenmeyi baskılar.

Doğum kontrol hapı kullanırsam kısır olma ihtimalim var mı?

Doğum kontrol haplarının kısırlığa neden olduğu da düşünülmektedir. Bu inanış da son derece yanlıştır. Doğum kontrol hapları gebe kalınmasını önler. Kullanımı bırakıldıktan sonra bir iki ay içinde ilaç kullanımından önceki duruma dönüş gerçekleşir. Doğum kontrol haplarını bırakır bırakmaz gebe kalınacağını düşünen kadınlar yeni bir adet döngüsü oluşturulduğunu ve bunun bir korunma yöntemi olup gebe kalma özelliğini baskıladığını unutmamalıdır. Ancak bir iki ay sonra hiç doğum kontrol hapı kullanılmamış gibi gebe kalmak mümkündür. Kişiden kişiye farklılık gösterebildiği gibi aynı zamanda yaş ve genetik özelliklere göre de bu süre değişmektedir. Ama genel itibariyle doğurgan çağında ve sağlıklı bir kadında bu süre iki aydan uzun sürmez.

Doğum kontrol hapı kullananların kansere yakalanma riski daha mı fazladır?

Doğum kontrol hapı kullananların kansere yakalanma riski daha fazla değildir. Doğum kontrol hapları kanser riski oluşturmaz. Ancak, doğum kontrol hapı kullanan kadınlar jinekolojik muayenelerini ve jinekolojik testlerini daha düzenli bir biçimde yaptırmaktadır. Bu sebeple var olan ya da oluşabilecek herhangi bir rahim kanseri belirtisi diğer hastalara göre çok daha çabuk fark edilebilir. Jinekolojik muayenede gerçekleştirilen papsmear isimli gelişmiş bir kanser tarama testi henüz belirti vermeyen bir aşamada bile kanseri tespit edebilme özelliğine sahiptir. Genelde doğum kontrol hapı kullanan kadınlar bu testi yaptırdığı için kanserde erken teşhis mümkün olmaktadır.

Anne olmak istemeyen, kendini anneliğe hazır hissetmeyen her an kadın için en güvenilir ve yüzde yüze yakın sonuç veren bir korunma yöntemidir doğum kontrol hapları. Korunmadan, bilinçsizce meydana gelen gebelikler hem anne adayına hem de doğacak bebeğe ilerde sıkıntılar yaşatabilir. Bu sebeple doğum kontrol hakkında bilinçlenmeli ve etkili yöntemleri kullanmalıyız. Kazayla değil istediğimiz zamanda mutlu bir gebelik dönemi geçirebilmek için bu çok önemlidir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ