Çocuğunuz ve Televizyon

Çocuğunuz ve Televizyon

İletişim araçlarının çocuklar üzerindeki etkileri, yıllardır pek çok bilim adamı ve psikologların dikkatini çeken bir konu olmuştur. Yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’de çocuklar günde ortalama 4 saat televizyon izliyor. Bu kadar süre maruz kalınan ve çocukların pek çok şeyi görüp etkilendiği televizyonun etkileri ile ilgili bir çok çalışma mevcuttur.

• Televizyon ve saldırganlık

Çocuklar televizyon aracılığıyla şiddeti görüp, şiddetin bir yol olduğuna tanık olduklarında, bunun geçerli olan ve kabul edilebilir bir durum olduğu düşüncesiyle şiddete daha yönelik olmaktadırlar. Bunun önüne geçmek ve çocuğunuzun bu olumsuz durumdan etkilenmemesini sağlamak ebeveynlerin görevidir.

• Televizyon ve dil – zihinsel değişimler

Çocuklar için hazırlanmış ve özel televizyon programları izlendiğinde ve bu harcanan süre diğer öğrenme faaliyetlerini etkilemediği sürece bu programların çocuklar üzerinde olumlu etkileri olduğu görülmüştür. Özellikle de okul öncesi döneme yönelik hazırlanmış özel televizyon programları çocuklar için oldukça faydalıdır.

• Televizyon ve sosyal roller ile cinsiyet rolleri arasındaki bağlantı

Çocuk bir şeyi gördüğünde onu model alır ve öğrenir. Çocuk televizyonda izlediği bir karakterin davranışını, benzer bir durumu yaşadığında kendi hayatında da gösterecektir. Bu yüzden televizyon çocuklara sunduğu kadın erkek modelleriyle çocuklar için birer örnek olmaktadır.

• Televizyon ve çocuk

Çocuklar izlediklerini bir yetişkin gibi algılamaz ve ondan çok daha fazla etkilenir. Çocukların neyin kurmaca neyin gerçek olduğunu algılamakta yetişkinler kadar başarılı değillerdir. Bu yüzden çocuklar televizyon karşısında daha korumasız bir durumda bulunmaktadırlar.

Televizyonun olumsuz etkilerini nasıl azaltabiliriz?

  • Aileler çocuklarının yapması gereken faaliyetlerini, yaşını ve uyku ihtiyacını baz alarak ne kadar süre televizyon izlemeleri gerektiğine yönelik bir kural belirlemelidirler.
  • Çocukların televizyon izledikleri zamanda ne izlediklerini ve izledikleri şeyin içeriği hakkında bilgi sahibi olmalıdırlar.
  • Televizyonda izledikleri şiddet ile ilgili konuşmalar yapılmalı, gerçek yaşamda şiddetin zararları ve ne gibi durumlara yol açabileceği çocuklara anlatılmalıdır.
  • Sorunların çözümünün şiddet olmadığı öğretilmeli, şiddet karşıtı bir davranış karşısında çocuk ödüllendirilmeli ve takdir edilmelidir.
  • Anne ve babalar çocuklarına bunları öğretirken aynı zamanda kendi davranışlarıyla da çocuğa rol ve model olmalıdırlar.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ