• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Normal Doğumun Faydaları

Normal Doğumun Faydaları
  • 1 Beğeni (1 beğeni: 5,00 out of 1)
    Loading...

Normal Doğumun Faydaları

Gebeliğinin başlangıcından itibaren istisnasız her anne adayının kafasındaki soru doğum şeklinin nasıl olacağıdır. Kimi anne adayları gebelikleri boyunca normal doğumu planlarken kimi anne adayları ise ürkütücü buldukları normal doğum yerine bebeğini sezaryenle dünyaya getirmeyi düşünür. Ancak adından da anlaşılacağı üzere doğumun normal şekli, normal doğumdur. Kadının fizyolojiisi de bebeğin hareket mekanizması da normal şartlar altında normal yani vajinal doğuma göre proglanlanmıştır.

Normal doğumun hem anneye hem de bebeğe faydaları vardır.

Normal doğumun anneye sağladığı faydalar

-Herşeyden önce normal doğum yapan bir annenin hastanede geçirdiği süre çok daha kısadır. Doğumdan sonra eğer herhangi bir komplikasyon mevcut değilse anne yürüyerek evine döner.

– Normal doğum yapan bir anne adayının iyileşme süresi sezaryene göre çok daha kısadır. Böylece anne bebeğiyle ilgilenmeye çok daha erken başlayabilir ve kimsenin yardımına ihtiyaç duymadan kendi ihtiyaçlarını karşılayabilir.

– Bebeğini normal doğumla dünyaya getiren bir annenin rahminde herhangi bir hasar oluşmaz çünkü anne rahmi buna uygun bir ortamdır.

– Fiziksel faydalarının yanında bir insanı dünyaya getirmek gibi, zor ve zahmetli bir süreci başarı ile atlatmış bir kadının kendine duyduğu saygı ve başarma duygusundan gelen özgüven gibi psikolojik faydaları da vardır.

– Normal doğumla dünyaya gelen bir bebek,daha ilk saniyelerde annesiyle duygusal bağ kurabilme ve annesinin memesinden gelen ve bebek için son derece faydalı bir içeriğe sahp olan kolostrumu (halk arasında sarı süt denir) içebilir.

-İlk doğumunda vajinal (normal) doğum yapan kadın, sonraki doğumlarında ister normal ister sezaryen doğum yapabilir ancak ilk doğumunda sezaryen doğum yapan kadın sonraki doğumlarını da sezaryen ile yapmak zorundadır.

– Doğum sonrası enfeksiyon ve kanama sezaryen doğuma oranla normal doğumda çok daha nadir görülür.

– Anne ölümü normal doğumda sezaryen doğuma göre çok daha az karşılaşılan bir vakadır.

– Normal doğumda hissedilen tüm sancı ve ağrılar, doğumdan sonra devam etmeyen problemlerdir ve bütün bu sıkıntılar doğum gerçekleştikten sonra biter.

Normal doğumun bebeğe sağladığı faydalar

– Sezaryenle dünyaya gelen bebeklerde en sık görülen sağlık sorunu solunumla ilgili olandır. Oysa ki normal doğum ile doğmuş bir bebekte bu tip sorunlarla karşılaşılmaz Bunun nedeni şudur: Normal doğum sırasında bebek doğum kanalından geçmek zorundadır ve bu süreçte doğum kanalındaki bazı yararlı bakterilere maruz kalır. Bu da bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirecek bir etki yaratılmasını sağlar. Ayrıca bebek, 40 hafta boyunca içinde yaşadığı ve dolasıyla ciğerlerinde de mevcut olan amniyon sıvısını, doğum kanalından dışarı çıkmak için uğraşırken, vücudundan atar. Buna karşılık sezaryen doğumda bebeğin çabası söz konusu olmadığı için doğum sonrası müdahalelerle boşaltılsa da bebeğin ciğerlerinde bir miktar sıvı kalabilmektedir.

– Bebek, normal doğum sırasında endorfin yani mutluluk hormonu salgılar. Bu hormon aynı zamanda kordon kanında da bulunur. Endorfin sayesinde bebeğin dış dünyaya adaptasyonu çok daha kolay ve kısa sürede olur.

– Normal doğumla dünyaya gelen bebeğin anne ile iletişimi çok daha kolay olur.

– Haftasını doldurup normal gününde vajinal doğumla dünyaya gelen bebek, annesinin memesini hiç zorlanmadan kavrar ve emmeye başlayabilir. Ancak emme problemi yaşayan bebeklerin çok büyük bir çoğunluğu, sezaryenle dünyaya gelmiş bebeklerde ortaya çıkar. Bu bebekler, olması gereken süre içinde yeterli miktarda anne sütü alamadığı takdirde ilerleyen günlerde doğum sarılığı adı verilen problemi yaşama olasılıkları artar.