• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Menopoz

Menopoz
 • 1 Beğeni (Beğeni)
  Loading...

Menopoz Nedir?

Menopoz kadınlarda menstrusyonların son bulması anlamında kullanılmaktır. Kadının doğal yaşlanma sürecinin içinde yer alan bu dönem, yumurtalıkların daha düşük seviyede östrojen ve progesteron üretmesiyle karakterize olmuştur. Bu dönemde yumurta gelişimi imkânsız olduğundan, kadın gebe kalma özelliğini kaybetmektedir.

Kadınlarda ergenlik dönemine geçişte, bir gün içinde adet kanaması görürken, menopoz döneminde oluşum süreci birkaç yıl içinde gelişir. Ülkemizde kadınların menopoza girme yaşının ortalaması 49 olarak belirlenmiştir. Bu oran gelişmiş ülkelerde birkaç yaş daha ileridedir. Kadınlar genellikle 42-57 yaşları arasında menopoz dönemine girerler.

Menopoz hastalık olarak değerlendirilir mi?

Menopoz hastalık ya da sağlık sorunu olmamasına rağmen, bu dönemde bazı kadınlar daha fazla desteğe ihtiyaç duyar. Bu kadınlardaki hormon seviyelerinde meydana gelen değişimlere uyum sürecinde yaşanan sorunlardan kaynaklanır. Bazı kadınlar bu dönemde hiç sıkıntı yaşamazken, bazıları farklı düzeyde sıkıntılar yaşar. Ancak bu sıkıntıların kadınlarda nasıl gelişeceği daha önceden tahmin edilemez.

Menopoz döneminde kadınlar hangi sorunları yaşayabilir?

Menopoz dönemine yaklaşan kadınlardaki ilk belirti, adet periyotlarındaki düzensizliktir. Adetler sıklaşabilir ya da daha seyrek olarak görülebilir. Kadınlarda hızlı kilo alma, ani duygu durum değişimleri, sıcak basmaları, uykusuzluk, gece terlemesi, yorgunluk, eklem ağrısı, cinsel isteksizlik, hafıza sorunları, ciltte kuruma, sindirim sisteminde olan değişimler, sık meydana gelen Üriner sistem enfeksiyonları gibi başka sorunlar eşlik eder. Bu sorunlar menopoz döneminin geliştiği 3-5 yıl süreyle etkili olur. Daha sonra menopoza girilmesiyle kendiliğinden kaybolur.

Menopozdaki sorunlar her kadında aynı mı olur?

Menopoz döneminde oluşan sıkıntılar herkeste farklı olduğu gibi, toplumlarda bile farklı etkiler gösterebilir. Bunun genetik etkenlerden, yaşam tarzından, sosyo kültürel farklılıklardan kaynaklandığı düşünülmektedir.

Menopozda hormon tedavisi nasıl olur?

Bu dönemde ağır yakınmaları olan kadınlarda hormone replasman denilen yerine koyma tedavisiyle birlikte, menopozdan önce kadının vücudunda yüksek oranda bulunan ancak menopozla beraber oranları düşen bazı hormonlar dışarıdan verilebilir. Bu tedavi ağızdan, vajinal ya da rahim içi araçlarla, yapıştırma bantları gibi farklı yollardan ve hormon kombinasyonları olarak, kadının ihtiyacına göre farklı dozlarda verilebilir.

Menopoz döneminde olan kadınlar nelere dikkat etmelidir?

 • Menopoza geçiş döneminin ve menopozun daha kaliteli geçirilmesi için, kadınların bazı uygulamalara dikkat etmesi gerekir. Bunun için yapılması gerekenler;
 • Öncelikle menopoz hakkında yeterince doğru bilgiye sahip olunmalıdır. Bilimsel dergilerden, yazılı ve görsel basın organlarından bunun için bilgiler araştırılmalıdır.
 • Menopoza giren ve bu konuda tecrübesi olan yakınlarla konuşulmalıdır.
 • Bu konuda uygun bir diyet yapılmalıdır. Düşük yağ içeren, yüksek proteinli, lifli ve kalsiyum açısından zengin olan besinler tüketilmelidir. Ayrıca sıcak içecekler, kafein içerenler, baharatlı gıdalardan kaçınmaya çalışılmalıdır. Bu önlem sıcak basması ve terleme gibi sorunlara iyi gelecektir.
 • Düzenli bir şekilde egzersiz yapılmalıdır. Bu menopoz döneminde daha sık görülen kalp hastalıkları ve kemik erimesi gibi rahatsızlıklardan korunmaya yardımcı olacaktır.
 • Giysilerde daha ince ve kat kat giyimin tercih edilmesi, ortamın sıcaklığına ve sıcak basmasına karşı üzerinizde olan giysilerden daha yavaş kurtulmanızı ve vücut sıcaklığını dengelemenizi sağlayacaktır.
 • Bu dönemde cinsel yaşamınızda olabilecek ya da yaşadığınız sıkıntıları, bunların çözüm yollarını doktorunuza danışarak aşmaya çalışın.
 • Sosyal yaşamınız ve iş yaşamınızda yeni düzenlemeler yaparak, oluşacak stresi azaltmaya çalışın.
 • Doktorunuzla yakın iletişimde bulunmaya gayret edin. Genel sağlık sorunlarınızı doktorunuza danışarak çözmeye çalışın. Bazen önemsemediğiniz durumlar, ciddi sorunların belirtileri arasında olabilir.
 • Alacağınız tüm önlemlerin, yapacağınız tercihlerin, direkt olarak yaşam kaliteniz üzerinde etkili olacağını unutmayın.