• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Endometrial Ablasyon Nedir?

  • 1 Beğeni (Beğeni)
    Loading...

Endometrial ablasyon, meydana gelen ve doğal karşılanmayan kanamaların görüldüğü ve rahmin alınmasına engel oluşturacak nedenleri olan hastanın, rahminin iç duvarındaki bölgenin yakılarak tahrip edilmesidir. Bu işlemde rahim içindeki mukoza tabakasına müdahale edilmektedir. Anormal gelişen kanamalarda, rahmin alınmasına alternatif bir uygulama olmaktadır. Adet kanamaları, rahim içi duvarındaki maddenin dökülmesi olduğu bilinmektedir. Bu mukoza tabakasının tahrip edilmesiyle, sıkıntılı ve düzensiz adet kanamaları engellenmektedir. Rahminin alınmasını istemeyen hastalara uygulanmaktadır. Uygulama genel anestezi veya lokal anestezi uygulanarak yapılabilmektedir. Hastaya uygulanacak tedavi şekline doktor tüm bulguları göz önünde bulundurarak karar vermektedir. Bu noktada sağlıkla ilgili tüm problemler uzman doktorla görüşülmeli; doktor bu konulardan haberdar edilmelidir. Herhangi bir alerjik durumun olup olmadığı da görüşme esnasında gündeme getirilmelidir. Doktora verilen doğru bilgiler ışığında hastaya uygun olan ablasyon yöntemi uygulanmaktadır.

Endometrial ablasyon uygulanan hastanın hamile kalma durumu ortadan kalkmaktadır. Buna bağlı olarak genç kadınların başvurduğu bir yöntem olmamaktadır. Çoğunlukla öncesinde bir veya birkaç kez doğum yapmış ve başka çocuk düşünmeyen kadınlara uygulanmaktadır. Bu işleme tabi tutulan rahimde embriyo gelişmemektedir. Bu işlemin uygulandığı hastalar için adet kanamaları tamamen veya kısmi olarak ortadan kalkmaktadır. İşlemin en büyük dezavantajlarından biri de, olası rahim kanserinin fark edilmesini güç kılmasıdır. Aşırı kanamaların görüldüğü rahim kanserinde, endometrial ablasyon işlemi görülmesi halinde kanamaların fark edilemeyecek derecede olmasıdır. Bu sebeple, endometrial ablasyon geçirmiş rahim kanseri hastalarında, teşhisinin konması gecikebilmektedir. Endometrial ablasyon işleminden önce, rahimden parça alınarak herhangi bir kansere izine rastlanıp rastlanmadığı araştırılmalıdır.

Endometrial ablasyon;

  • Elektrokoterle ablasyon,
  • Balonla ablasyon
  • Dondurarak ablasyon

gibi çeşitli yöntemlerle uygulanabilmektedir.

Elektrokoterle uygulanan ablasyonda hastaya genel anestezi uygulanmaktadır. Ameliyattan önce rahim içi duvarındaki tabakanın incelmesi amacıyla hastaya ilaç verilir. Bu sayede ameliyat daha başarılı olmaktadır. İşlemden sonra hasta çok az adet görebilir veya hiç göremez. Hastalın büyük çoğunluğu, ameliyat sonrası ortaya çıkan şikayetlerin birkaç ay içerisinde ortadan kalktığını gözlemlemektedir. Aşırı kanamalar, ablasyon işleminden yıllar sonra tekrarlama gösterirse, rahmin alınması gerekmektedir.

Balonla endometrial ablasyon uygulaması muayenehanede veya klinikte yapılabilmektedir. İçi sıvı dolu küçük bir balon rahmin içine yerleştirilerek balon içindeki sıvının ısıtılması sağlanmaktadır. Bu süreç içerisinde rahim içi duvarının çoğu tahrip olarak yok edilmektedir. Bu işlemin uygulanması sırasında şiddetli ağrıların hissedilmemesi için  hastaya lokal veya genel anestezi uygulanmaktadır. Uygulama sonrasında hastaya ağrı kesici verilmektedir. Bu ağrı kesiciler çoğu hastaya yeterli gelmektedir.

Dondurarak yapılan ablasyonlar, rahim içi duvar döşemesinin dondurulması işlemidir. Hangi yöntemin daha etkili veya daha güvenilir olabileceği konusunda kesin bilgiler bulunmamaktadır. Bu yöntemlerin dışında çeşitli ışın tedavilerinin gelişimi de sağlanmaktadır.

Endometrial ablasyon karsinom belirtisi olmayan hastalara, aşırı adet kanaması olan kadınlara, öncesinde çok sayıda çocuk yapmış ve çocuk sahibi olan kadınlara, 40 yaşından daha büyük hastalara, hamilelik düşünmeyen ve çocuk sahibi olmayı istemeyen kadınlara rahatlıkla uygulanabilmektedir.

İşlem sonrasında hastaneye yatmaya gerek duyulmamaktadır. İşlemin yapıldığı gün hasta taburcu edilmektedir. Hasta yaklaşık 2 gün içerisinde günlük yaşam aktivitelerine geri dönebilmektedir. Bu süreçte ağır işlerden kaçınmak gerekmektedir. Tamamen iyileşme sağlanması için aradan birkaç hafta geçmesi gerekmektedir.

Genel anestezi uygulanarak yapılan ablasyonlarda ameliyat ortalama olarak 1 saat sürmektedir. Endometrial ablasyon uygulandıktan sonra ufak kanamalar görülebilmektedir. Uygulamanın başarısı kişiye göre değişiklik gösterebilir.

Endometrial ablasyonlarda problem yaşanması çok az görülmektedir ancak yaşanan problemler ciddi olabilmektedir. Rahim delinmelerinin görülebileceği işlem sonrası bağırsak tahribi ve kanama oluşabilmektedir.