Gebelik Haftam

Kısırlık Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kısırlık Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Genel olarak dünyadaki altı çiftten biri, hayatlarının herhangi bir döneminde kısırlık problemiyle karşılaşmaktadır. Kısırlığın kadın ve erkeklerde ortaya çıkma oranı neredeyse eşittir. Uygulanan tedavi şekli de cinsiyete göre ve kısırlık şekline göre değişiklikler göstermektedir. eğer  minimum bir yıllık bir denemeden sonra hamile kalınamıyorsa, bu kısırlık olarak tanımlanmaktadır.
Günümüzde alkol, sigara ve bir çok dış etkilerden dolayı erkek sperm sayılarında azalma olmakta ve kısırlık problemi artmaktadır. Kadınlar da ise yaş ilerledikçe bu problemle karşılaşma ihtimali yükselir. Ayrıca fazla kilo, kanser tedavi ışınları ve ilaçları, tarım ilaçları, ağır metaller, böcek zehri de kısırlığa neden olan faktörlerdendir.

 

Nasıl tespit edilir?

 

Bir yıl boyunca hamile kalınamaması durumunda, kısırlık araştırılmasına gidilir. İlk olarak kadınlarda genel bir jinekolojik muamele uygulanır. Erkeklerde de ürolojik muayene ilk adımdır.

 

Kadınların üreme organları değerlendirmeye alınır.

Vücudundaki hormonel durumlar kontrol edilir, hormonlarda azalma ve ya artma kadının yumurtlaması ve üremesinde etkilidir.

Yumurtlama değerlendirilerek, adet dönemlerinde düzenli yumurtlama ve döllenmeye hazır bulunuşluğun oluşup oluşmadığı değerlendirilir.

 

Kısırlık nedenleri nelerdir?

 

Kısırlık vakalarının ortalama yüzde 15’inin nedenine ulaşılamamaktadır.

Genel olarak kadınlarda oluşan kısırlığın nedenleri yumurtlama bozuklukları, hasarlı ve ya tıkanmış tüpler ve endometriosis, yani rahim içinde olması gereken zarın rahim dışındaki başka bi yerde bulunmasıdır. Bunlardan en çok görüleni hormon eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan yumurtlama bozukluğudur.

Genel olarak erkeklerde ise sperm kalitesizliği, yani spermin sayısı, hareket ve biçimindeki uygunsuzluklar kısırlık nedenidir. Normalde bir mililitre sperm sıvısında en az 20 milyon sperm bulunması gerekirken, bunun daha az olması döllenememe problemi meydana getirir. Testislerin yetersiz olmasının sonucu olarak sperm üretimininin yapılamaması veya tıkanıklık nedeniyle spermin dışarıya çıkamıyor olması da kısırlık nedenlerindendir. Tek problem spermlerde oluşan anormallikler değildir, bunun yanında cinsel birleşme problemi, iktidarsızlık gibi nedenler de bunun sebebi olabilir.

 

 

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ