• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Düzensiz Adet Görmenin Zararları

  • 1 Beğeni (1 beğeni: 1,00 out of 1)
    Loading...

Adet düzensizlikleri çoğu kez zararlı olmayabilmektedir. Hatta bazı durumlarda müjde verilebilecek durumlar da ortaya çıkabilmektedir. Hamilelik gibi hayırlı bir olayın müjdecisi olabilen düzensiz adet görmenin zararları çok nadir de olsa rahim içindeki istenmeyen oluşumların habercisi olabilmektedir. Adet kanamalarının düzensiz olmasını sağlayan pek çok neden bulunmaktadır. Regl döneminin erken veya geç olmasını sağlayan, adet kanama miktarının az veya çok olmasını sağlayan etkenler iyi bilinerek adet düzensizliğini oluşturan sebepler üzerinden zararları hesaplanabilir.

Düzensiz adet görmenin zararları konusunda öncelikle adet düzensizliğini oluşturan sebepler irdelenebilir. Düzensiz olarak adet (regl) kanaması yaşayan kadınların bu sonucu doğuran sebeplere göre adet düzensizliğinin zararları olabilmektedir. Stres, depresyon, aşırı kilo alma, aşırı zayıflama, hormon ilaçları kullanma gibi sebeplerle genelde adet düzensizliğiyle karşılaşılabilmektedir. Adet düzensizliğine neden olan etkenler tespit edilerek oluşan düzensizliğin zararlı olup olmayacağı hakkındaki fikirleri ve bilgileri uzman doktorlar verebilmektedir. Adet düzensizliğine neden olan etkenler arasında bulunan myom, kist ve ur gibi oluşumlar rahim içinde meydana geldiği için mutlaka tetkik edilmelidir. Bu tür oluşumlar aslında adet düzensizliğine neden olurken bir taraftan da bu oluşumların zararlarına karşı kadınları uyarıcı nitelik taşımaktadır. Normal şartlar altında adet kanamaları yumurtlama ile ilgili oluşan bir durumdur. Yumurtlamanın olmaması, yumurtanın yetersiz olması gibi durumlarda adet kanamalarında bir düzensizlik ortaya çıkabilmektedir. Bu tür durumlarla karşılaşıldığında jinekolojik bir muayeneye girerek ilerde oluşabilecek kısırlığın önüne geçilebilir. Doğum yapma gibi sadece kadınlara özel bir yeteneğin önüne ket vuran kısırlığın önüne geçmek için adet düzensizlikleri mutlaka iyi takip edilmelidir. Düzensiz adet görmenin zararları bu noktada ortaya çıkarak kısırlığın önüne geçmek için bir fırsat olabilir. Adet düzensizliğine neden olan hormon ilaçlarının kullanımı da adet kanamalarının normale döndürülmesi açısından bıraktırılabilir. Her türlü ilacın olduğu gibi hormon ilaçlarının da yan etkileri bulunmaktadır. Hormon ilaçlarının kullanımı sonlandırılarak hem adet düzensizliğinin etkeni ortadan kaldırılır hem de hormon ilaçlarının zararlı yan etkilerinden hasta kurtulabilir. Düzensiz adet gören kadınların adet düzensizliğine neden olan etkenlerin yanında düzensiz adet görmenin zararları konusunda bilinçlenmeleri çok iyi olacaktır. Adet düzensizliklerinin bilinen zararları arasında aşırı tüylenme, ekstra strese neden olma, sosyal ve özel hayatı olumsuz etkileme gibi etkileri bulunmaktadır. Rahim içinde oluşan miyom, kist ve ur gibi oluşumlar adet düzensizliğine neden olabileceği için muayene ve tetkiklerde bu şekilde rahim içi oluşum olup olmadığına bakılmalıdır. Bu tür oluşumların hamileliği önleyebildiği, kötü huylu olanların kişinin sağlığını direkt olarak tehdit ettiği gerçeğinden hareket edecek olursak rahim içinde meydana gelen kist ve miyomlar iyi irdelenmelidir. Kadınların her ay düzenli olarak karşılaştıkları adet kanamalarında yaşanan aksaklıklar ve sürenin uzun olması gibi durumlar adet düzensizliğinin habercisidir. Adet düzensizliklerinde mutlaka iyi takip yapılmalı ve elde edilen verilere göre mutlaka uzman bir hekime muayene olunmalıdır.

Düzensiz adet görmenin zararları arasında bulunan ve kadınların asla istemediği bir durum olan aşırı tüylenme sorunu kadınları hem sosyal hem de ruhsal açıdan kötü yönde etkilemektedir. Kadın olmanın getirdiği güzellik ihtiyacının önüne vurulan en büyük ket olan aşırı tüylenme özellikle sosyal ilişkilerde kadınları olumsuz etkileyen bir durumdur. Özel ilişkilerinde de kadınların aşırı tüylenmeden kaynaklanan kendine güvensizlik ve ruhsal bunalımlar düzensiz adet görmenin zararlarından sadece birkaçıdır. Adet dönemlerinin 26-32 gün arayla değil de daha sık veya daha uzun sürelerde gerçekleşmesi adet düzensizliğinin bir işaretidir.