• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Doğum Kontrol Hapı Kilo Aldırır Mı?

  • 1 Beğeni (Beğeni)
    Loading...

Gebelikten korunma yöntemleri arasında en sık tercih edilen ve en güvenilir olan yöntemlerin başında bir çok kadının tercih ettiği yöntem olarak elbette doğum kontrol hapları yani oral kontraseptifler gelir. Kullanım kolaylığı ve yüksek gebelik oranı başta olmak üzere pek çok avantajları olan oral kontraseptiflerin (doğum kontrol haplarının) her ilaçta olduğu gibi birtakım olası,öngörülebilir ve normal olan yan etkileri vardır. Hastanın gündelik hayatını etkilemeyen ve hastanın yaşam kalitesini bozacak bir şiddeti olmayan bu etkiler tolere edilebilmelerinin yanında genellikle kadınların hayatında şikayet konusu olmayacak kadar önemsizdir.

Ancak doğum kontrol hapı yani oral kontraseptiflerin yan etkileri arasında kadınları en çok endişelendiren ve meraka sevk eden konu,bu ilaçların kilo aldırıp aldırmadığıdır. Hekimlere en çok sorulan soruların başında da “Doğum kontrol ilaçlarını kullanırsam kilo alır mıyım?” sorusu gelmektedir.

Şu noktayı aydınlatmakta fayda vardır: Doğum kontrol hapı adı verilen oral kontraseptiflerin bariz biçimde kadınlarda kilo alımına neden olduğu ile ilgili ya da daha ileri bir aşamada obeziteye sebep olduğunu ispat edecek bilimsel çalışmalar yoktur. Buna karşın yapılan bir çok araştırmada doğum kontrol haplarının neredeyse hiç kilo alımına neden olmadığı ortaya çıkarılmıştır. Fakat doğum kontrol hapları, içlerinde bulunan hormonlar nedeniyle vücutta belli bir oranda su tutulumu yani ödem gerçekleşir ve bu da belli bir oranda kilo artışı olarak karşımıza çıkar bu da ancak yıl boyunca alınan az miktarda kilo anlamına gelir, ay içinde bir kaç kilo birden almak ya da sene boyunca beş ila on kilo almak gibi etkiler görülmesine neden olmaz. Eğer hastada bu bahsedilen düzeylerde ve sebebi sadece doğum kontrol haplarına bağlanamayacak kadar fazla kilo alımı yaşıyorsa, muhakkak bir başka nedene bağlıdır, bu durumun altında yatan başka bir sebep vardır. Bu sebeplerin en önde gelenleri genel olarak hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenme olmaktadır. Yoksa doğum kontrol haplarının bizzat kendisi içeriğinde kalori barındırmaz. Günlük olarak alınan bu haplar, aldığınız kalori miktarında bir artışa neden olmaz.

Üç – beş yıl boyunca oral kontraseptif yani doğum kontrol hapı kullanmış bir kadının bu süre içinde aldığı kiloların nedeni olarak sadece doğum kontrol haplarını göstermek doğru değildir. Eğer oral kontraseptif kullanmasa bile bir kadının, bu süre içinde belli bir miktar kilo alması beklenir. Çünkü aradan geçen bu üç-beş yıl içinde bazal metabolizma zayıflar ve bu da kilo artışını kolaylaştırır. İşte bu sebepten dolayı yaş ilerledikçe düzenli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterilmeli ve daha hareketli bir yaşam için özen ve çaba gösterilmelidir.

Özet olarak, oral kontraseptifler yani doğum kontrol hapları bizzat kendileri kilo aldırmaz ve/veya zayıflamyı da hızlandırmaz. Oral kontraseptiflerin kilo aldırmasından bahsedililiyorsa bu miktar yılda bir ya da iki kilo olarak ve su tutulması yani ödem olarak karşımıza çıkar. Eğer bu miktarların dışında, daha ciddi miktarlarda kilo alınmışsa bu durumun altında mutlaka hareketsizlik, spordan uzak bir yaşam, sağlıksız beslenme ya da metabolizmayla ilgili bir sorun vardır. Hasta, sağlıklı bir şekilde besleniyorsa ve yaşamında egzersiz ve spor varsa hekimine danışarak, doğum kontrol hapını kilo problemi yaşamadan kullanabilir. Ama hasta sağlıklı beslenmiyorsa, egzersiz yapmıyorsa, spordan uzaksa doğum kontrol hapı kullanmasa da belli bir süre içinde kilo artışı ile karşılaşacaktır.