• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Çocuk Psikolojisi

Mom and child reading a book
  • 1 Beğeni (Beğeni)
    Loading...

Çocuğun Ruhsal Durumu

Çocuklarımızın ruhsal durumları Mutlu, huzurlu ve ruhsal durumu düzgün bir çocuk yetiştirmek nasıl olur ? En önemli faktörler nelerdir ? Çocuklarımızın ruhsal durumu nasıl anlaşılır, davranışlarından ne yapmak istediğini anlamak için neler yapmamız gerekli ? Çocuk psikolojisine dair bütün merak ettikleriniz…

Çocuklarımızın Ruhsal Durumları

Sağlıklı ruhsal durumları için en önemli faktörlerden biri olarak çocuklarımızı iyi dinlemeyi öğrenmeliyiz… Çocuk psikolojisinde, dinliyormuş gibi yapmayın, bunu hemen hissederler. Eğer işiniz varsa biraz beklemesini ve birazdan onu dinleyeceğinizi söyleyin. Çocuklarımızın Ruhsal Durumunu (psikolojisini) anlamak için onu mutlaka dinleyin.

Çocuklarımızı Nasıl Anlamalıyız ?

Çocuklarımızın psikolojisini anlamak için konuşurken göz göze gelmeliyiz. Bu çocuğumuzun kendisini önemli hissetmesine neden olur. Konuşma başlamadan önce onu kucağınıza alabilir ya da onun mesafesinde oturabilirsiniz. Yukarıdan konuşmanız onun karşısında bir güç olduğunuz imajını yaratabilir. Söylediklerini anladığınızı belli etmek için onay işaretleri verin (başınızı sallamak, “hıı… hıı…, evet, seni anlıyorum” demek gibi).

Çocuk Psikolijisini Anlamak.
Çocuk Psikolijisini Anlamak.

Nasıl Davranmalıyız ?

Çocuk psikolojisinde görüşlerini saygı ile dinleyin. Haksız olduğu bir konu söz konusu olsa bile dinlenmeye hakkı vardır. Kendi duygularını, düşüncelerini tanımalı ve özgür bir ortamda bunu her zaman söyleme hakkı olduğunu bilmelidir. Kendisini rahatlıkla ifade edebilen bir çocuk kendisine daha çok güvenir.

Sorunlarını çözmek için kendisi çaba göstermelidir. Zorlandığı anlarda çözümsel davranmayın sadece ona yol gösterin. Çözümü kendisi bulabildiğini görebilsin.