• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

3 Haftalık Gebelik

3 Haftalık Gebelik
  • 1 Beğeni (Beğeni)
    Loading...

Gebeliğin 3. Haftası

Gebelikte üçüncü hafta da, henüz bebeğin rahimde olmadığı bir sürecin içinde kalmaktadır. Çünkü bebek dördüncü haftadan itibaren rahme yerleşir ve gebelik başlamış olur. Ancak üçüncü hafta spermin rahme doğru ilerlediği bir süreçtir. Sperm ve yumurtanın birleşmesi, gebeliğin oluşmasını sağlayacaktır. Bu oluşumun meydana gelmesi için atılan ilk adım üçüncü haftada gerçekleşmektedir. Bu nedenle üçüncü haftanın ayrı bir önemi bulunmaktadır.

3 haftalık gebelikte bebekte olan değişiklikler nelerdir?

3-haftalik-gebelikte-bebek-nasil-gorunur

Gebeliğin bu haftasında henüz gebelik meydana gelmediğinden, bebek için herhangi bir şey söylenemez. Bu hafta spermin yumurta hücresiyle buluşmak için, harekete geçmesi süreci yaşanmaktadır.

3 haftalık gebelikte bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?

Bu gebelik haftasında bebeğin boyu ve kilosu hakkında herhangi bir bilgi söz konusu değildir. Çünkü henüz gebelik oluşmamıştır. Gebeliğin oluşması için, süreç başlamıştır.

3 haftalık gebelikte bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

Gebeliğin bu döneminde bebeğin ultrason görüntüsü yoktur. Çünkü bebek henüz rahme yerleşmemiştir. Bunun ultrasonla görülmesi için, 5-6 haftanın beklenmesi gerekir.

3 haftalık gebelikte anne adayındaki değişiklikler nelerdir?

 

Yumurtalıklarda gelişmiş folikülün çatlamasıyla oluşan yumurta hücresi, fallop tüpünün saçaklarıyla içeriye alınır. Tüpün içinde ilerleyen yumurtanın çevresi yüzlerce sperm tarafından sarılır. Fakat bunun galibi tek bir sperm olur. Spermin yumurta hücresi içine girmesiyle, başka spermin girmesini engelleyecek şekilde yumurta kapanır. Bu bebeğin oluşması için atılmış olan ilk adımdır.

Vajina yolunda spermlerin hareketini kolaylaştıran, yumurtlama sırasında salgılanan progesteron hormonudur. Spermin yolunu bulmasını da, yumurta hücresi sağlar. Yumurta hücresinde olduğu düşünülen negatif yük, pozitif yüklü olan spermi kendine çeker. Spermin ilk yola çıkışı tek hücreyle olur. Rahme yerleştiğinde bu hücre sayısı 16 olur. Bu aşamadan sonra embriyo rahat bir yer bulmak ister. Yerleştikten sonra besleneceği kan gölcüklerini oluşturmaya başlar. Spermlerin rahme yerleşmesine kadar geçen süre yaklaşık olarak 10 saat sürmektedir.

Bundan sonra 24 saat süren ikinci süreç başlar. Bu süreç yumurta hücresinin etrafında döner. Yumurta hücresinin içine girebilmek için, müthiş bir mücadele başlar. İçeriye giren spermin yumurtaya ulaşması 20 dakika kadar sürer. Kalan spermlerin artık yumurta hücresinin içine girme şansı bulunmamaktadır. Yumurta hücresine girmeyi başaran spermin baş kısmında olan eritici maddeler yumurtada olan kalın dış kabuğu geçecek özelliklere sahiptir. Yumurta hücresinin dış kısmından girebilmek için spermin erittiği alan, diğer spermlerin girmesine engel olabilmek için dakikalar içinde onarılır. Sperm hücresinin yumurta hücresine girmesinden sonra, negatif olan yumurta hücresi, pozitife döner. Bu pozitiflik etkiyle, diğer pozitif olan spermleri iter. Bu sayede diğer spermleri uzaklaştırmış olur.

Bu mücadele gebeliğin üçüncü haftasında gerçekleşmektedir. Bu nedenle gebeliğin bu haftası çok önemlidir. Ancak vücudunda bu kadar zorlu bir mücadele sürerken, anne adayları bunları hissetmez. Artık gebeliğin gerçekleşmesine çok az kalmıştır.

3 haftalık gebelikte baba adayına tavsiyeler

Anne adayının bedeninde olup bitenleri fark etmediği gibi, baba adayı da bunların farkında değildir. Ancak adet kanamasının gecikmesiyle birlikte, kadının manevi duyguları babanın da etkilenmesine sebep olacaktır. Bu süreçte anne adayının düzenli yaşaması, sağlıklı olması için, babanın desteğine ihtiyacı vardır. Bu annenin psikolojisine olumlu olarak yansıyacaktır. Bu dönemde babanın desteğiyle annenin yeterince egzersiz yapması bile, kan dolaşımını hızlandıracaktır. Buda bebek ve annenin sağlığına olumlu etkiler yapacaktır. Eşinin beslenmesine kadar katkı yapan baba adayı, bebeklerinin sağlıklı olmasına da yardımcı olacaktır.