Hamilelikle İlgili Bazı Efsaneler | Gebelikhaftam.com

Hamilelikle İlgili Bazı Efsaneler

Hamilelikle İlgili Bazı Efsaneler

Her Söylenene İnanmayın!

Hamilelikle ilgili geçmişten günümüze ulaşan, bazıları doğru bazıları efsaneden ibaret olan pek çok söylenti vardır. Bu söylentilerden en yaygın olanlardan bahsederek, anne adaylarının bu konuda bilinçlenmelerine yardımcı olmak istiyoruz:

1. Hamileyim, 2 kat daha fazla yemem gerekiyor.

Böyle bir durum söz konusu değildir. Evet hamileyken almanız gereken besin ihtiyacı biraz daha fazladır, fakat bu yediğinizin iki katı demek değildir. İlk üç ay normal beslenmeye ek 100 kalori eklemeniz yeterlidir. Bu da bir bardak yağlı süte eştir. 3 – 6 aylık dönemde bunun 250 kaloriye çıkarmalısınız. Bu da yaklaşık bir avuç ceviz daha eklemektir. 6 – 9 aylık dönemde ise 300 kalori almanız yeterlidir. Bu da iki adet meyve ile eşdeğerdir.
Bu düşünceyle daha fazla yiyip hamileliğe kilolu şekilde başlayan kadınlarda gebelik diyabeti gibi fetüsün sağlığını tehdit edici zorluklar meydana gelir.

2. Karın şeklinden bebeğin cinsiyeti anlaşılabilir.

Bebeğinizin karnınızdaki görüntü şekli annenin fiziki yapısının etkisiyle olduğu kadar, karın duvarı ve rahmin kuvvetinden ve bebeğin bulunduğu pozisyon şeklinden de etkilenir. Bebeğin taşınma şekli kadından kadına değişebilir ve karın şeklinden bebeğin cinsiyetinin anlaşılması söz konusu değildir.

3. Bebeğin cinsiyeti cinsel pozisyonla belirlenebilir.

Evet bebeğinizin kız olması için gereken sperm daha yavaş ilerleyen ve daha uzun yaşayan türdendir, bunun yanında erkek bebek için gereken sperm daha canlıdır fakat daha kısa ömürlüdür. Ancak bebeğin cinsiyetini belirleyen kanıtlanmış olan bir cinsel pozisyon şekli yoktur.

4. Hamilelik sırasında kilo almak doğal bir süreçtir ve bu kilolar yağ kazanımı değildir.

Hamilelikte alınan kiloların içinde yağ kazanımları da vardır. Doğum ve emzirme dönemlerinde ise ekstradan depolanan yağlar kullanılmaktadır.

5. Aşerilen besinler kadınlarının vücudunun ihtiyacı olan besinlerdir.

Aşerme ile vücudun ihtiyacının olması arasında bir bağlantı yoktur. Hamile kadın rastgele bir besini aşerebilir. Aşerme besinsel ihtiyaç demek değildir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ