Cinsiyet Testi

Cinsiyet Testi
  • 27 Nisan 2015
  • 3.427 hit

Anne ve baba olmaya hazırlanan her çift elbette çok büyük bir heyecan içindedir ve bebek haberini aldıkları ilk andan itibaren de en büyük merakları kucaklarına aldıkları bebeklerin cinsiyeti olmaktadır. Anne karnındaki bir bebeğin cinsiyetini öğrenme anı,gebelik sürecinin en renkli ve mutlu anlarından biridir.

Gebeliğin ilk trimestrinden sonra yani 13 veya 1. haftaya denk gelen haftalarda ya da halk arasında kullanılan ifade ile 3. ay dolaylarında ileri teknoloji ultrason cihazları ile bebeğin cinsiyeti anlaşılabilir. Bu haftalarda yapılan ultrason muayenesinde bir hekim, bebeğin cinsiyeti hakkında tahminlerde bulunabilir. Ancak bu haftalarda yanılma ihtimalinin olacağı da akılda tutulmalıdır. Bebeğin cinsiyetinin belirlenmesinde en sağlıklı dönem 20. hafta dolaylarıdır. Bunun yanında bazı kromozomal yöntemler de bebeğin cinsini kromozom incelemesi(XX veya XY) ile belirleyebilir. Bir bebeğin cinsiyeti genetik anlamda ilk andan itibaren bellidir. Burada bahsedilen, belirli olan bu cinsiyetin dışarıdan bakıldığında gözle görülebilir olmasıdır.

Bütün bu yöntem ve tekniklerin yanında, son dönemlerde anne adayının kendi başına evde uygulayabildiği bir test de üretilmiş ve bir çok ülkede satışa sunulmuştur. Anne adayının tıpkı gebelik testi gibi bir miktar idrar örneği ile yapabildiği bu testin, bazı ülkelerde ise satışı yasaktır. Evde uygulanabilen bu testler, gebeliğin henüz 10.haftasında yani çok erken bir evrede anne karnındaki bebeğin cinsiyetini %20 yanılma payı ile belirleyebilmektedir. Bu sayede anne ve baba adayları, ikinci trimestrin başlamasını ya da ortalarını beklemeden yani bebeklerinin cinsiyetini öğrenme şansını elde edebilirler.

Uygulama
Testin uygulaması şu şekilde yapılır:
1. Öncelikle testin yapılacağı yerin olası bir idrar dökülmesi için koruma altına alınması ve testin beyaz bir zeminde yapılması tavsiye edilir.
2. Anne adayını sabah uyandığında, tuvalete gitmeden, ilk idrarı ile testi yaparsa, cinsiyet belirleme testinin daha etkin olacağını söylemek mümkündür.Test kitinin içinden çıkan kabın yarısını idrarı ile dolduran anne adayı, yine kitin içinden çıkan enjektör ile idrarın bir kısmını çekerek test alanına aktarır.
3. Sonrasında testin içinde bulunan yapışkanla test alanı olan cihazın üzeri kapatılır ve dairesel bir şekilde 10 saniye kadar test aparatı çevirilir.Bu işlem sırasında aparatın sallanmaması gerekmektedir.
4. Test aparatı, düz beyaz bir zeminin üzerine alınır ve ortalama 10 dakika beklenir. Bu sürenin sonunda kavanozda bir karışım meydana gelir. Eğer ortaya çıkan karışımturuncu tonlarına yakın bir renge dönerse bebeğin kız, idrar, yeşil tonlarında bir renge dönerse bebek erkek anlamına gelir.

Sakıncaları
Anne karnındaki bir bebeğin cinsiyetini öğrenmek büyük çoğunlukla mutluluk verici bir haber olsa da ülkemiz gerçeklerine baktığımızda, zaman zaman da aile içi sorunlara hatta kimi zaman ciddi boyutta problemlere neden olduğunu da görmek mümkündür. Özellikle baba adayları bazen bebeklerinin cinsiyetleri ile farklı beklentilere sahip olabildiğinden, cbebeğin cinsiyetini öğrendikten sonra hayal kırıklığı yaşayarak anneyi zor durumd bırakan ve annenin istemediği müdahalere neden olabilmektedir. Örnek vermek gerekirse, erkek çocuk isteyen bir babanın,bebeğin kız olduğunu öğrendikten sonra anneden küretaj yaptırmasını istemesi akla ilk gelen örnektir. Testin oldukça erken haftalarda sonuç verebiliyor olması küretaj oranının artmasına da neden olabilmektedir. Bu da yaşamın doğal denge ve akışına müdahale etmek anlamına gelmektedir. Ülkemizde satışı yasak olmamakla beraber cinsiyet belirleme testinin kullanılması uzman hekimler tarafından tavsiye edilmemektedir.

Amerika, Avusturya, Meksika, Slovakya, Mısır, Polonya, Çek Cumhuriyeti,Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Ürdün, Kuveyt, Lübnan, Katar, Suudi Arabistan ve Rusya gibi ülkelerde cinsiyet belirleme testinin satışı oldukça yoğun olmakla beraber, bir çok dünya ülkesinde ise gerek anneye gerek ise bebeğe verebileceği zararlar göz önüne alındığında satışı tamamen yasaklanmış durumdadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ