Sezaryenle Doğum Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sezaryenle Doğum Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sezaryen Anne ve Bebek Açısından Güvenli mi?

Doğum, evrimsel olarak vajinal yol ile meydana gelen bir olaydır. Fakat eğer bu tür doğumda anne ve bebek riske sahipse, annenin karnından kesi işlemi yoluyla bebeğin dışarıya alınması sezaryenle doğumdur. Sezaryenle doğum cerrahi bir müdahaledir, cerrahiye ve anesteziye bağlı bazı riskleri de beraberinde getirecektir.

Genel anestezi ve kanamanın meydana getirebileceği riskler sebebiyle günümüzde bölgesel epidural anestezi riskleri uygulanır. Gerek tıptaki gerek teknolojideki gelişmelerden dolayı, günümüzde cerrahi ve anestezinin riskleri de çok azalmıştır. Bu sebeple günümüzde sezaryen de oldukça güvenlidir.

Sezaryenle doğumda yaşanan ölümler normal doğumun 4 katı. Fakat bu 2500 doğumda bir gerçekleşen bir olay. Sezaryene alınan bir anne adayının zaten riskli bir grup içerisinde olduğunu düşünürsek, iki doğum oranının karşılaştırılması pek bilimsel olmayacaktır.

Bebeğin sağlığı yönünden sezaryenle doğuma bakılırsa, çocukların ilerde astım olma problemi, zeka seviyesi gibi bir çok konu incelenmek. Bu yönden bakıldığında bebeklerin solunum problemi normal doğuma göre sezaryenle doğumda biraz daha fazla görülmektedir. Bunun nedeni ise mukus sıvısının normal doğumda sezaryenle doğuma göre daha fazla atılması, bu da bebeğin solunum açısından daha rahat olmasını sağlamaktadır. Fakat bu durumun yaşanma süresi bir iki gündür.

Sezaryenden sonra normal doğum mümkün mü?

Öncelikle belirlenmesi gereken nokta ebeveynlerin kaç çocuk istediği. Buna bağlı olarak ilk doğumun şekli oldukça önemli, eğer ilk doğumda sezaryenle doğum gerçekleşirse sonraki gebeliklerin de sezaryenle olma şansı artırılmış oluyor.

Aynı zamanda cerrahi müdahale sayısı da önem taşımakta. Birden fazla sezaryen geçirmiş kadınlarda iç organ yapışıklığı, karın duvarı yırtılmalarına benzer sorunlar meydana gelebilir.

Sezaryen sayısı arttıkça anne ve bebeğin maruz kaldığı tehlike de artış gösteriyor. Literatürde görülen 8 – 9 sezaryenle doğuma rastlansa bile, 3.den sonra risk arttığından dolayı anne adaylarına maksimum 3 sezaryenle doğum önerilmekte.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Sezen CEREN dedi ki:

  Zaten hamile olanların okuduğu bir sayfaya ölüm gibi şeylerin yazılması, bebeğin ileride astım olabileceğinin söylenmesi, zorunlu olarak sezaryen yaptırmak zorunda olan anne adayının hamilelik dönemindeki psikolojisini tamamen bozmaya yönelik. Keşke bu bilgileri yazarken baştan da dediğim gibi anne adaylarının okuyacağını az da olsa düşünebilseydiniz!!!

  1. Gebelik Haftam dedi ki:

   Sezen hanım merhabalar,

   Öncelikle hassasiyetinizi anladığımızı bilmenizi isteriz. Bununla birlikte, sitemizde yayınlamakta olduğumuz tüm yazıları uluslararası ve sürekli güncellenmekte olan kaynakları tarayarak hazırladığımızı da belirtmek isteriz. Bu bilgiler, gerçekleri öğrenmek isteyen her internet kullanıcısının kolaylıkla erişebileceği bilgilerdir. Sezaryen ile doğum, riskli bir cerrahi operasyondur ve gerek doğum sırasında, gerekse bebeğin ilerleyen yaşlarında bazı sorunlar ortaya çıkması ihtimaller dahilindedir. Sitemizin kuruluş amacı, internet kullanıcısı olan anne adaylarının doğru bilgi edinmelerini sağlamaktır. Bu sebepten yorumunuza konu olan yazıda, eleştirileriniz doğrultusunda herhangi bir revizyona gidilemeyeceğini de bildirmek isteriz.

   Saygılarımızla.

BİR YORUM YAZ