Perine Masajı

  • 24 Ağustos 2015
  • 2.025 hit
Perine Masajı

Perine masajı gebelikte olan doğum yırtıklarının önlenmesi amacıyla yapılmaktadır. Perine bölgesi vajina ve anüs arasındaki alandır. Bölgenin genişliği yaklaşık 2-3 cm çapındadır. Normal doğum sırasında en fazla yırtık bu alanda oluşmaktadır. Normal doğumlarda genellikle perine bölgesine epizyotomi yani doğum kesisi yapılarak, doğum yırtıklarının oluşması önlenmek istenir. Epizyotomi sayesinde istendiği şekilde düzgün bir kesi yapılmaktadır. Bu kesi aynı şekilde düzgün olarak onarılır. Fakat istemsiz şekilde oluşan yırtıkların onarımı oldukça zor olur. Bu açıdan uzmanlar tarafından perine masajı tavsiye edilmektedir.

Perine masajı nasıl yapılır?

Perine masajı perine bölgesine 5-10 dakika süreyle kayganlaştırıcı olan bir madde sürülerek, elle masaj yapılır. Kayganlaştırıcı madde olarak badem yağı, gliserin gibi ürünlerden faydalanılabilir. Bu masajın hafta içinde 3-4 defa yapılması uygun olur. Bu masajın kadın tarafından ayna karşısında bile olsa, kendisinin yapması zor olabilir. Bu nedenle eşi tarafından uygulansa daha iyi olur.

Bu masaja gebeliğin 34 haftasından sonra başlanmaktadır. Bu masaj doğuma kadar yapılabilir. Masajın uygulanmasından önce ellerin iyice yıkanması ve anne adayının idrarını yapıp mesanesini boşaltması gerekir. Kadının masajı kendisi uygulayacaksa, bunun için baş parmağını kullanmalıdır. Eğer eşi ya da başkası uygulayacaksa, işaret parmağını kullanabilir. Masaj sırasında parmak vajinanın içine en fazla 3-4 cm kadar girmelidir. Masaj sırasında parmak sağ ve sola doğru, saatin 3-9 arasında salınma hareketi gibi, hareket ettirilmeli ve vajina alt duvarı ile perine esnetilmelidir. Bu sırada parmak sağ ve sola hareket ettirilirken, hafif bir hareketle aşağı anüse doğru bastırılmalıdır. Bu yapılırken hafif derecede yanma ve ağrı meydana gelebilir. Doğum anında da perine masajı ebe ya da doktor tarafından perine etrafının esnemesi ve bebeğin çıkışını kolaylaştırmak amacıyla uygulanır.

Ayrıca bu şekilde elle yapılan masajın yerine kullanılabilecek olan balon sistemleri üretilmiştir. Yine elle yapıldığı gibi, küçük bir balon şişip, küçülerek perine bölgesi esnetilmektedir. Şu an için ülkemizde bu balon sistemi bulunmasa da, yakın zamanda kullanılmaya başlanacağı söylenebilir.

 

Perine masajının faydaları nelerdir?

Bu masaj perine bölgesindeki doku ve kasların esnekliğini arttırmakta ve doğumda istemsiz şekilde meydana gelebilecek yırtıkları önlemeyi amaçlamaktadır. Bu konuda ülkemizde Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde yapılan bir çalışma içinde, perine masajı uygulanmış 50 hasta içinde sadece 5 tanesinde doğum sırasında epizyotomi uygulamasının gerektiği belirlenmiştir. Perine masajı uygulanmamış olan 50 hasta arasında ise, 46 tanesinde doğum sırasında epizyotomi uygulanmıştır. Bu çalışmalara göre, arada büyük bir fark bulunmaktadır. Çalışmalardan elde edilen sonuç, perine masajının doğum sırasında yapılan epizyotomi uygulamasını önemli derecede azalttığı üzerindedir.

Bu konu üzerinde 2008 yılında yapılmış olan başka bir çalışmada, ilk kez doğum yapan 234 anne adayı değerlendirilmiştir. Bu çalışma sırasında da, perine masajı yapılan anne adaylarında doğum yaparken oluşan yırtık oranı, masaj yapmayan anne adaylarına göre aşağı yukarı aynı olduğu yönündedir. Çalışma sonucunda perine masajının faydası ya da zararı olmadığı neticesine ulaşılmıştır.

Yine 2006 yılında yapılmış bir çalışmaya göre, perine masajının uygulanması halinde doğumda epizyotomi kesisin azaldığı ve doğum sırasında istemsiz oluşan yırtıkların da azaldığı sonucuna ulaşılmıştır. Fakat bu çalışma daha önceden doğum yapmamış olan anne adayları üzerinde yapılmıştır. Daha önceden normal doğum yapan kadınlar üzerinde perine masajının etkisi belirlenmemiştir.

Bu çalışmaların sonucunda, elde edilen bilgilerle genellikle perine masajının ilk doğumunu yapan anne adaylarına faydalı olabilecek bir uygulama olduğu hakkındadır. Daha önceden normal doğum yapmış olan kadınlara faydalı olmadığı görüşü daha ağır basmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ