• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

(Ooferoktomi) Yumurtalık ve Tüplerin Alınması

Oforektomi
  • 1 Beğeni (Beğeni)
    Loading...

Yumurtalık ve Tüplerin Alınması (Ooferektomi)

Ooferektomi (Oophorectomy, ovariectomy) bir yumurtalığın yada her iki yumurtalığın (overlerin) birden alınması ameliyatıdır. Bir kadının yumurtalıklarıi badem şeklindedir ve alt karında bulunan uterusun yani rahmin iki yanında yerleşmiş şekildedir. Yumurtalıkların görevi kadının adet döngüsünü kontrol eden tüm hormonları üretir ve yumurta hücreleri içerir.

Eğer her iki yumurtalık ameliyatla birlikte alınmışsa bilateral ooferektomi adı verilir. Genellikle yapıldığı gibi yumurtalıkla beraber tüp de (fallop tüpleri) alınır ve buna salpingo-ooferektomi adı verilir. Bunun yanında hem sağ hem sol tüpler ve overler hepsi birlikte alınırsa bilateral salpingo-oforektomi denir. Bu ameliyat, hastanın ve hekimin ortak kararına aynı zamanda problemin türüne göre, laparoskopi ile yani kapalı olarak veya laparotomi yani açık ameliyat ile yapılabilir.

Yumurtalıkların alınması ameliyatı yani ooforektomi, bazı durumlarda yalnız başına yapılabilse de   çoğunlukla menopoza girmiş ya da girmesi yakın olan kadınlarda, rahmin alınması yani histerektomi için yapılan daha makro bir ameliyatın parçası olarak da yapılabilir. Yumurtalıkların alınması ameliyatı çok yaygın bir sıklıkla, hemen yakınındaki fallop tüpleri yani salpingektomi ile birlikte yapılır. Bunun nedeni, fallop tüplerinin de yumurtalıklarla aynı kan desteğini ve kaynağı kullanıyor olmasıdır. Bu işlemlerin birleşik ve aynı anda yapıldığı zaman salpingo- ooforektomi fallop borusu ve yumurtalığı çıkarma ameliyatı olarak adlandırılır. Özellikle ileri derecede yumurtalık kanseri olan kadınlarda ooferektomi ameliyatının büyük çoğunlukla, salpingo ooferektomi olarak adlandırılan operasyonla yani fallop tüplerinin alınması ameliyatıyla birlikte yapıldığı görülür.

Hangi durumlarda yapılır?

Aşağıda listelenen durumların bazılarında ooferektomi ameliyatı yapılabilse de hepsinin her zaman kesinlikle ooferektomi yapılması gereken durumlar olmadığını belirtmek gerekir.Bu noktada en doğru kararı verecek olan elbette muayene,tetkik ve tahlilleri inceleyen uzman hekim olacaktır.

– Rahim ya da yumurtalıkta apse –fallop tüpünde ya da yumurtalıkta irin dolu kesecik

– Yumurtalık kanseri

– Endometriyosis yani rahim içi zarının dışarı sarkması

– İyi huylu yumurtalık tümörleri ya da kistler

– Yumurtalık kanseri ya da meme kanseri riski yüksek olan kadınlarda riski azaltma amacı

– Yumurtalık dönmesi yani bir yumurtalığın bükülmesi

– Dış gebelik

Ooferektomi ameliyatı bazı küçük komplikasyon riskleri taşısa da uzman bir hekim tarafından yapıldığında güvenli bir işlemdir. Bu riskler şöyle sıralanabilir:

– Komşu dokuların tahribatı

– Enfeksiyon

– Tümörün parçalanarak potansiyel kanser hücrelerinin vücut içine yayılması

– Kanama

– Tubaovarian abse

– Dış gebelik (ektopik gebelik)

– Over kanseri

Tek bir yumurtalığın alınması ameliyattan sonra gebe kalmayı zorlaştırabilir ve aynı zamanda

Türleri

Ooferektomi ameliyatı iki şekilde uygulanabilir:

Bir şekliyle, büyük kesik kullanarak ameliyatı söylemek mümkündür.Bu geleneksel yani açık oforektomi ameliyatında, hekim yumurtalıklara ulaşmak için karna bir kesik açar. Hekim bu işlem sırasında her bir yumurtalığı, kan kaynakları ile etrafındaki dokulardan ayırıp yumurtalıkları alır.

Diğer oforektomi şekli ise çoklu küçük kesikler kullanarak ameliyat türüdür. Bu laparoskopik ameliyatta hastanın karnında üç ya da dört küçük kesik açılır.Hekim, açtığı bir kesikten ince bir kamera ve diğer kesiklerden de özel cerrahi ekipmanları içeri sokar. Kamera, ameliyatta kullanılan bu özel cihazların yönlendirilmesi için içerideki bir monitöre görüntüleri yansıtır. Yine aynı şekilde, her bir yumurtalık, kan kaynağından ve etrafındaki dokulardan ayrılır, alınır ve bir nevi poşete konarak, küçük kesiklerde birinden dışarı çekilir.

Çok karmaşık vakalarda laparoskobik ooferektomi bazen robot desteği alınarak da yapılabilir. Bu ameliyat esnasınd hekim üç boyutlu monitör kullanır ve ameliyat cihazlarını, insansı parmak hareketlerini yapabilen manuel yöntemle kullanır.