ÇOCUĞUNUZ İNATLAŞIYOR MU?

ÇOCUĞUNUZ İNATLAŞIYOR MU?

İnatlaşma çocuklarda her yaşta görülen bir durumdur. Kendi kendilerine var olmalarının bilinci ve dış dünyaya olan biteni keşfetme merakı bu süreci etkiler.

Çocuklar her zaman ve her konuda gerekli gereksiz çatışma yaratabilirler. Çocuğunuz neyi isteyip neyi istemediğini henüz kendisi bile bilmediği halde birinizden biri çatışmayı bitirene kadar bunu sürdürür.

Bu süreçte yapmanız gereken amacınızı açıkça göstermektir. Örneğin yemeğini yemesini, uyumasını, ışığı kapatmasını istiyor olabilirsiniz. O ise siz ne istiyorsanız onun tersini yapmak istiyordur. Bunu yapmasının nedeni ise kendisinin bağımsız bir kişi olduğunu ve o ne istiyorsa onu yapacağını size göstermektir. Bunun farkında olmazsanız gereksiz tartışmalara girersiniz ve gereksiz sorunlar ortaya çıkar.

• Öncelikle böyle bi durumda sakin kalmaya çalışın. Onun sadece bir çocuk olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Uzlaşmacı bir şekilde çözümlemeye çalışın.
• Amacınız üstünlük sağlamak değil o an elde edemeyeceği bir şeyden çocuğunuzun vazgeçmesini sağlamak olmalıdır.
• İstediği şeyi yapamayacağınızı nedenleriyle anlatın ve bu durumdan ne kadar hoşnutsuz olduğunuzu belli edin. Onunla aynı tarafta olduğunuzu hissetmesini, sizin ona karşı engeller oluşturan biri olduğunuzu düşünmesine imkan vermeyin.
• Yaptıklarınızda tutarlı olun. Bir şeye önce evet başka bir zaman hayır demeyin. Bunu fark ettiğinde sizinle çatışmaları devam edecek ve bunu size karşı kullanacaktır.
• Çatışma yarattığı konuda gerekli açıklamaları yapıp durum karşısındaki hoşnutsuzluğunuzu belli ettikten sonra aynı konuda tekrar çatışma yaratırsa tepkisiz kalın. Birkaç kez yaptıktan sonra bundan vazgeçecektir.
• Her şeye rağmen hala sizinle çatışmaya giriyorsa ilgi odağını başka şeylere yönlendirin. Bir oyun, sevdiği bir yemek, kedi, köpek vs olabilir. Çocuğunuz biraz daha sakinleşene kadar bunlarla ilgilenmesini sağlayabilirsiniz.
• Çocuğunuza alternatifler sunun. Onun kendi başına bir birey olduğunu kabul ettiğinizi, bir kararı kendi kendine verebileceğini bildiğinizi, onun seçimlerinin önemli olduğunu ona söyleyin. Sunduğunuz alternatiflerden birine karar verecek ve inatlaşmaktan da vazgeçecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ