• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Çocuğunuz Doktordan Korkuyor mu?

Çocuklarda Doktor Korkusu
  • 1 Beğeni (Beğeni)
    Loading...

Doktor Korkusu Nasıl Aşılır?

Çocuğunuz doktorun odasına girdiği an huysuzlaşmaya başlıyor ve ağlıyor olabilir. Fakat dikkatli davranıp muayeneyi oyun gibi algılamasını sağlarsanız bu sorunu çözebilirsiniz. Doktorun odasına girdiğiniz zaman çocuğunuz huysuzlanmaya başlıyorsa muhtemelen boğazına sokulan çubukları, iğne yediğinde canının yandığı anları hatırlamıştır ve bunları tekrar yaşamak istemediğini size anlatmaya çalışıyordur.

Doktordan Bahsedin

Çocuğunuzun normal bir zamanında sürekli olmamak şartıyla ona doktor ve odasından bahsedin. Doktorların görevlerini, ne kadar iyi insanlar olduklarını, insanların hastalıklarını tedavi ettiklerini, çocukların hastalanmasına neden olan mikropları yok ettiklerini ve bu sayede çocukların daha çok oyun oynayabildiğinden bahsedebilirsiniz. Doktora gittiğiniz ve sizi nasıl iyileştirdiği ile ilgili anılarınızı da anlatabilirsiniz.

Doktorculuk Oyunu Oynayın

Çocuğunuza oyuncak bir doktor çantası alabilirsiniz. Muhtemelen en çok hoşlandığı şey steteskop olacaktır. Siz hasta olabilir, çocuğunuzun sizi muayene etmesini, kalbinizi, sırtınızı vs. dinlemesini isteyebilirsiniz. Daha sonra size reçete yazdırın ve ilaçları nasıl kullanmanız gerektiğini sorun. Oyunda hasta rolü oynarken üzgün değil neşeli görünmeniz gerekmektedir.

Doktorla Tehdit Etmeyin

Eğer uslu durmazsan iğne yaparlar gibi söylemler çocuğunuzun iğneden ve buna bağlı olarak doktordan korkmasına neden olur. İğneyi gözünde fazlasıyla büyütür ve doktorun iğne yazdığını öğrendiğinde büyük tepkiler verir. Bu yüzden çocuğunuza asla böyle tehditlerde bulunmayın.

Yanlış Yönlendirme Yapmayın

Doktora giderken başka yere gidecekmiş gibi davranıp doktora götürmeyin. Muayeneye götürürken hiç acımayacağı ile ilgili cümleler kurmayın, çünkü başka yere giderken konuşulmayan bu cümleler şimdi konuşulduğu için çocuğunuzun canının acıyacağını bilir.

Doğru Zamanı Seçin

Çocuğunuz acıkmışsa veya uykusu varsa, bu zamanlarda doktora götürmeyi tercih etmeyin. Bununla birlikte doktorun çok yoğun olmadığı zamanları tercih etmeniz çocuğunuzun sabırsızlanmasının önüne geçecektir.

Ödüllendirin

Doktora gitmeden önce, doktora gittikten sonra ne yapacağınızla ilgili plan yapın ve bu onun çok hoşlandığı bir şey olsun. Bu sayede çocuğunuz daha sakin olabilir. Eğer muayenede huysuzluk yaparsa buna rağmen planı bozup cezalandırmayın. Planı uygulayın ve bunu rutin bir şekilde devam ettirin ki çocuğunuz muayeneden sonraki planı bilip rahatlasın.

Onu Takdir Edin

  • Eğer çocuğunuz muayene sırasında rahat durursa ona övgülerde bulunun.
  • Fakat huysuzlandığı zamanda onu azarlamayın, anlayışlı ve sabırlı davranın.