• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Beta HCG Örnek Sonuçlar ve Değeri Kaç Olmalı

Gebelik Testi Clearblue
 • 1 Beğeni (Beğeni)
  Loading...

Beta HCG Örnek Sonuçlar ve Değeri Kaç Olmalı

 

Gebelik Testi Beta Hcg

Evde uygulanabilen gebelik testi kitine Home Pregnancy Test (HPT) adı verilir. Bu testler, idrarda gebelik olup olmadığını saptama yetisi olan testlerdir. Test kiti üzerinde yer alan kullanma talimatına göre uygulamak gerekir. Bu gebelik testi kitini aldıktan sonra bir de idrar örneği toplamak için pet bardak almak gerekir. Pet bardak içerisinde toplanan idrar, gebelik testi kitinde yazdığı şekilde uygulanır. Gebelik testi kitleri Beta HCG değerini ölçmeye yarar. Beta HCG değeri ise gebelik olduğu durumda yükseliş gösteren bir hormondur.

Yumurtlama dönemi sırasında girilen ilişkiden sonra gebelik ihtimali artar. Ancak gebeliğin olup olmadığını anlamak için ilişki sonrası en az 14 gün kadar beklemek gerekir. Çünkü Beta HCG değeri ancak bu sürenin sonunda idrarda kendini gösterebilmektedir. Gebelik testi kitinin en doğru sonucu verebilmesi için beklenen adet tarihinin birkaç gün geçmesi gerekir. Bu şekilde gebelik durumu çok daha net anlaşılacaktır. Gebelik testi kitini eczaneden temin etmek mümkündür. Bu yöntem hem evde uygulanabildiği için özel hem de maliyeti düşük bir yöntemdir. Ayrıca kolay uygulanabilmesi de rahatlığı beraberin de getirir.

Gebelik oluştuktan sonra önce kanda daha sonra idrarda Beta HCG hormonu yükselişe geçer. Bu hormon yalnızca gebelik olduğu duruma yükseliş gösterdiği için Beta HCG hormonundaki artış direkt olarak gebelik olduğunu gösterir. Beta HCG hormonunun önce kanda ve daha sonra idrarda tespit edilebilmesi için öncelikle döllenmiş olan yumurtanın rahim içerisine yerleşerek blastokist aşamasına ulaşmış olması gerekir. Bu da yumurtlama döneminden ortalama 6 ila 10 gün sonra ortaya çıkar. Beta HCG hormonu ilk olarak kanda artar ve daha sonra idrarla dışarı atılır. Bunun için de belli bir sürenin geçmesi gerekir. Kanda yükselmiş olarak tespit edilen Beta HCG hormonunun idrarla dışarı atılmasında bazı durumlarda gecikme olabilir. İdrarda yükselişe geçmiş olan Beta HCG hormonu gebelik testi kitiyle kolayca tespit edilebilir.

 

Beta HCG Değeri Kaç Olmalıdır?

Hamile olmayan bir kadında Beta HCG değeri 0-10 mlU/ml değerindedir. Yumurtanın sperm hücresiyle döllenmesinden sonra gebelik meydana gelir ve Beta HCG değeri artış gösterir. Bu artış döllenmeden sonra en az 6 gün sonra tespit edilebilir. Beta HCG değeri hamilelik olduktan sonra 2 günde 1 iki katına çıkar. Eğer Beta HCG değeri hamile bir kadında her iki günde bir iki katına çıkacak şekilde yükseliş göstermiyorsa bu durumda bir sorun olabileceğinden şüphelenilir. Dış gebelik, boş gebelik gibi durumların saptanmasında Beta HCG hormonu oldukça önemlidir. Ancak tek başına bu hormonun değeri problem hakkında detaylı bilgiyi vermeye yetmez. Bunun için ultrason görüntülerinin de beraberinde değerlendirilmesi gerekmektedir. Dış gebelik durumunda Beta HCG hormon değerinin her iki günde bir iki katına çıkmadığı bilinmektedir. Bu sebeple dış gebelik probleminin tespit edilmesindeki en önemli envanter Beta HCG değerinin ölçümleridir. Beta HCG değeri, gebeliğin kaçıncı haftasında bulunduğuna dair de etkili ipuçları vermektedir.

Aşağıda gebelik haftasına göre en yüksek ve en düşük Beta HCG değerleri baz alınarak ortalama değerler bulunmuştur.

 

Gebelik Haftası Beta HCG Değerleri

Gebeliğin 3. haftasında B – HCG değeri 10 ila 50 mlU/ml,
Gebeliğin 4. haftasında B – HCG değeri 5 ila 425 mlU/ml,
Gebeliğin 5. haftasında B – HCG değeri 20 ila 7,300 mlU/ml,
Gebeliğin 6. haftasında B – HCG değeri 1,080 ila 56,000 mlU/ml,
Gebeliğin 7. – 12. haftasında B – HCG değeri 7,650 ila 290,000 mlU/ml,
Gebeliğin 13. – 16. haftasında B – HCG değeri 13,300 ila 250,000 mlU/ml,
Gebeliğin 17. – 24. haftasında B – HCG değeri 4,000 ila 165,000 mlU/ml değerlerine sahiptir.

 

OKUYUCU YORUMLARI
 • ferideseval
  10 ay önce

  Beta hcg testinde sonuç >10000 ve <5 ıu/l sizce sonuç nedir?

  1
 • ozlem
  2 sene önce

  Adetim gecikince test yaptırdım idar testinde pozitif çıktı beta hcg 425 olarak gözüküyor 2 haftalık olabileceğiniMİ söylediler doktora gitmek için beklemiliyim sizce

  1
  • Gebelik Haftam
   2 sene önce

   Gebelik söz konusu ise gebeliğin takibi ve durumunuzun netleşmesi açısından doktorunuza gitmeniz daha uygun olacaktır.

   1
 • ayşegül
  2 sene önce

  adetimin gelmesine 6 gün kaldı bhcg yaptırdım sonucu 1.20 olarak gözüküyor gebelik olma durumunda bhcg yükselirmi sizce beklemelimiyim tekrar test için

  1
  • Gebelik Haftam
   2 sene önce

   Adetin 3 ila 5 gün gecikmesi halinde, gebelik ihtimali var ise beta hcg değerinde yükselme görülmektedir. İlerleyen günlerde testi tekrarlayabilirsiniz.

   1
 • NAGİHAN
  2 sene önce

  test yaptırdım beta hcg kanda 11,30 çıktı adetim 3 gün gecikti gittiğim doktor gebe olabilirsin dedi 1 hafta sonra bu testi tekrar yapacakmışım benim değerlerim hamilelik midir.

  1
  • Gebelik Haftam
   2 sene önce

   Beta hcg değeri sonucuna göre gebelik ihtimali olabilir, kesin sonucu dr. kontrolünde öğrenebilirsiniz.

   1
 • Fulya
  2 sene önce

  b-hcg oranı 2.12 çıktı kan tahlilinde adetimde 6 gün geçikti hamilemiyim ?

  1
  • Gebelik Haftam
   2 sene önce

   Sonucu doktorunuzun değerlendirmesi uygundur. Gebelik oluşmuş ise beta hcg değerinde ilerleyen günlerde artış olacaktır.

   1
 • derya
  2 sene önce

  merhaba test yaptırdım benimde betahcg 30.18 hamilemiyim yardımcı olurmusunuz lütfen

  1
  • Gebelik Haftam
   2 sene önce

   Beta hcg sonucunuza göre gebelik ihtimali olabilir. Kesin sonucu doktor tetkikleri sonucu öğrenebilirsiniz.

   1