Ani Bebek Ölümü Sendromu Nedir, Nasıl Önlenebilir?

Ani Bebek Ölümü Sendromu Nedir, Nasıl Önlenebilir?

Ani Bebek Ölümü Sendromu Hakkında Genel Bilgi

Günümüzde bir yaşın altındaki bebeklerde ani bebek ölümleri görülebiliyor. Bu şekilde ölen bir bebeğin ölüm nedeni tam olarak saptanamıyor.

Bebeğiniz yatağında her zamanki gibi uyurken, bu uykusu bir daha hiç uyanamama şekline dönebiliyor. ‘’ani bebek ölümü sendromu’’ bir yaşın altında bulunan bebeklerde görülen, klinik ve laboratuvar sonuçlarının incelenip otopsi yapılmasına rağmen nedeni bulunamayan bebek ölümlerine verilen ad. Bu sendromun en fazla görüldüğü ay 2- 4 ay arası. Bu sendromun teşhisi ancak ilk 24 saat içinde yapılan otopsi sonucu ve idrar, kan gibi çeşitli teşhisler sonucu koyulabiliyor.

Ani bebek ölümü sendromunun sebeplerini bilim dünyası henüz kesin olarak belirleyemiyor. Uzmanlar ölen bebeklerin beyin sapındaki solunum ve dolaşımı sağlayan merkezlerindeki gelişimin geri olduğu düşüncesindeler. Uyku esnasında bebeğin başı yumuşak bir bezle örtülürse ve bebeğin aldığı oksijen seviyesi düşerse bebeğin uyanması ve düzenli nefes alarak oksijen seviyesini yükseltmesi bekleniyor, fakat bazı bebekler bu durumu gerçekleştiremediğinden bebek ölüyor. Bu sendrom sebebiyle bebeğini kaybeden ebeveynler kendilerini suçluyor, oysa uzmanlar tam olarak nedenini açıklayamasalar da bu bebeklerin dışarıdan göründüğü kadar sağlıklı olmadığını düşünüyorlar. Sizler de yeni doğmuş bebeğinizin bu durumu yaşamaması için bazı önlemler alabilirsiniz:

Bebeğinizi Sırtüstü Yatırın

Yapılan bir araştırmaya göre ani bebek ölümü sendromu yüzüstü yatırılan bebeklerde, sırt üstü yatırılan bebeklere göre 9 kat daha fazla yaşanıyor. Eğer bebeğinizi yüzüstü yatırmak istiyorsanız bunu bebeğiniz yanınızdayken ya da uyanık haldeyken yapınız.

Yumuşak Yatağa Hayır

Bebeğinizin yatağını hazırlarken yumuşak değil sert bir zemin kullanınız. Olabildiğince yastık kullanmaktan kaçınınız. Bebeğinizi örterken örttüğünüz örtü doğru seçilmelidir, örneğin battaniye iyi bir seçim olabilir. Battaniyeyi yatağın ucuna sabitleyerek ya da kıvırarak bebeğin yüzünü kapatmasını engellemelisiniz.

Evin İçinde Sigara İçmeyin

Araştırmalara göre sigara kullanan kadınların bebeklerinde ani bebek ölümü sendromuna daha çok rastlanıyor. Bunun yanında bebeğin bulunduğu ortamda sigara içmeniz direkt olarak bebeği de etkilediğinden risk iki katına çıkıyor. Evin içinde sigara içmemeye ve içirtmemeye özen gösterin.

Oda Isısına Dikkat Edin

Ebeveynler ilk zamanlarda bebeklerinin üşüteceği korkusuyla odayı gereğinden daha çok ısıtırlar. Oysa ki odanın ısısı ortalama 20 derece olmalıdır. Bu bebeğinize yarar değil zarar sağlar. Kış ayında ani bebek ölümü sendromu daha çok yaşanıyor, özellikle de fazlaca giydirilen ve battaniye örtülen bebeklerde bu risk artıyor.

Bebeğiniz Düşük Ağırlıklıysa Apne Monitörü Kullanın

Eğer bebeğiniz düşük ağırlıklı doğmuşsa solunum duraklamaları (apne) ve kalp yavaşlamaları görülebilir. Bu sebeple düşük ağırlıklı doğan bebeklere hastaneden dönerken apne monitörü verilmesi önemlidir. bu monitör sayesinde bebeğinizin solunumu durursa alarm yoluyla uyarılarak müdahale edebileceksiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ