• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Adet Geciktirme Yöntemleri

  • 1 Beğeni (Beğeni)
    Loading...

Adet dönemine rastlaması istenmeyen çok özel anlar olabilmektedir. İnsan hayatında bir kez yaşayabileceği anların adet kanaması nedeniyle bozulmasını istemeyen kadınlar adet geciktirici ilaçlar ile adet kanamalarının başlangıç tarihini ötelemektedirler. Balayı, önemli bir spor müsabakası, hac ibadeti gibi özel anlarda adet olmadan hayata devam etmek isteyen kadınların ilk başvurduğu çözüm adet geciktirici ilaçlardır. Regl döneminde yapılamayacak işlerden biri cinsel ilişkidir. Kadın sağlığını en çok tehdit eden bir durum olan adet döneminde cinsel ilişkiye girmenin tehlikeleri hesaba katılarak özellikle balayında veya tatillerde adet geciktirici ilaçlar kullanılmaktadır. Adet kanamalarının başlamasından 3-5 gün önce alınması gereken adet geciktirici ilaçların içeriğinde progesteron hormonu bulunmaktadır. Sürekli kullanmamak şartıyla kısa süreli iadet geciktirme ihtiyaçları için ideal bir çözüm olan adet geciktirici ilaçlar bazı yan etkiler barındırmaktadır. Vücutta şişme, memelerde hassasiyet, adet kanama miktarlarında artış gibi yan etkileri göze alan kadınlar adet geciktirici ilaçları kullanabilir. Özellikle 40 yaşın üstündeki kadınlarda, karaciğer rahatsızlığı, emboli hastaları ve meme kanseri olanlarda kullanılması tavsiye edilmeyen adet geciktirici ilaçları çok dikkatli kullanmak gerekmektedir. İçeriğindeki hormonlar nedeniyle adet geciktiren ilaçların doktor tavsiyesi ile kullanılması yerinde olacaktır. Özellikle spor yapan kadınların önemli müsabaka ve karşılaşmalar öncesinde adet geciktirici ilaç kullanmaları yaygın bir davranıştır.

Adet kanamalarının kadın performansında düşüşlere ve konsantrasyona olumsuz etkileri nedeniyle adet geciktirici ilaçlar kullanılmaktadır. Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte bu tür ilaçların kullanımı sıklaşmaktadır. Bunun en temel nedeni ise zaten çok kısa olan tatil döneminde adet kanamalarının neden olduğu ped kullanımının önüne geçmektir. Mayo ve bikinilerde kullanılan pedler aşırı şekilde belli olduğu için ve regl döneminde denize girmenin sakıncaları olabileceği için adet geciktiriciler kullanılabilmektedir. Adet geciktirici ilaçları kullandığınız sürece adet kanaması görülmemektedir. İlaç kullanımı kesildiği andan itibaren adet kanamaları başlar ve adet döngüsü kaldığı yerden devam eder. Adet geciktirici ilaçlar düzenli kullanıldığında olumlu sonuçlar vermektedir. Bu nedenle hemen her ilacın kullanımı gibi düzenli kullanılması gerekir.

Adet kanamasının geciktirilmesi bir süreklilik arz etmediği sürece pek bir soruna yol açmamaktadır. Bu veriler ışığında adet geciktirici ilaçların kullanılması yan etkileri haricinde herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Gebelik planları yapan çiftlerin adet geciktirici ilaç kullanması pek tavsiye edilmez. Çünkü gebe kalınacak dönem adet başlangıcından 4-5 gün öncedir. Adet geciktirici ilaçlar da aynı dönemde kullanılmaya başlandığı için gebeliğin önüne geçebilmektedir. Adet kanamalarının süresini geciktirmekle adet düzensizliği oluşacağı yönünde yanlış bir inanış bulunmaktadır. Oysa adet geciktirici ilaçların kullanımı sonlandırıldığında adet kanaması hemen başlar ve adet döngüsü bu yeni başlama tarihine göre devam eder. Adet geciktirici ilaçların içeriğindeki hormonun etkisi olarak adet kanamalarında bir sürelik gecikme elde edilmektedir. Bu süre bittikten sonra yeni bir ilaç kullanılmazsa hemen adet kanaması gerçekleşir. Bu nedenle adet geciktirici ilaçların adeti geciktirmek istenilen gün kadar kullanılması tavsiye edilmektedir. Adet geciktirici ilaçlar ile adet kanamaları ertelenerek adet kanamasından kaynaklanabilecek olumsuzlukların önüne geçilebilmektedir. Adet kanaması süresince kadınlar kendilerini huzursuz hissederler ve bu stres hem özel, hem de iş yaşamlarına yansımaktadır. İş toplantılarına katılacak kadınlar da adet geciktirici ilaçları kullanarak iş hayatlarının önemli anlarında adet kanamasıyla uğraşmak istememektedirler. Çok özel anların adet kanamasız şekilde geçmesini isteyen kadınlar da adet geciktirici hapları kullanarak adet kanamalarını erteleyebilmektedirler. Erteleme süresi bittiğinde yeniden adet kanaması gerçekleşeceği için sadet döngülerinde ve adet sürelerinde bir değişiklik olmamaktadır.