• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

10 Soruda Doğumdan Sonra Merak Edilenler

Doğumdan Sonrası İçin Öneriler
  • 1 Beğeni (Beğeni)
    Loading...

1. Akıntım ne zaman son bulur?

Doğumdan sonrası oluşan akıntı loşi’dir. İlk 3-4 gün kırmızı renktedir, birkaç gün sonra rengi açılır ve miktarı azalır. Doğum sonrası 4-5. Haftada akıntılar azalaraktan kesilir.

2. Doğumdan sonra diyet yapabilir miyim? Eski formuma ne zaman ulaşırım?

Doğumdan sonra doğru beslenmeniz, bebeğiniz için gereken sütün kaliteli olmasını ve kilo kontrolünüzün sağlanmasını sağlar. Emziren annelerin beslenmesine dikkat etmesi gereklidir, bol miktarda protein, meyve, sebze, süt ürünleri tüketmelerinde fayda vardır. Bu dönemde annelerin düşük kalorili bir zayıflama diyeti yapmaları önerilmemektedir.
Doğumdan sonraki dönemde ayda kilodan fazla kilo kaybı doğru değildir.

3. Rahmimin eski haline dönmesi ne kadar zaman alır?

Gebelikte rahmin boyu ve ağırlığı yaklaşık 10 kat artar. Rahmin eski haline geri dönmesi yaklaşık 6 haftayı bulur.

4. Ne zaman spor yapmaya başlayabilirim?

6 hafta sonra gebelikte genişleyen karın kasları eski haline dönmeye başlar. Bu süre sonunda egzersiz ve spora başlanabilir. Hareketler sonrası aşırı yorgunluk hissi oluşmamasına ve herhangi bir ağrıda egzersizin bırakılmasına dikkat edilmelidir.

5. Ne zaman eskisi gibi banyo yapabilirim?

Normal doğumdan sonra hemen, sezaryenden bir gün sonra ise ayakta duş şeklinde banyo yapılabilir.

6. Normal seks hayatıma ne zaman dönebilirim?

Loşi artık kanlı değilse, 3 hafta sonra cinsel ilişkiye girilebilir. Fakat doğum sonrası cinsel isteksizlik yaşayabilirsiniz. Bu durumun yorgunluk, halsizlik, ilişkide ağrı olabileceği korkusu, akıntının hala sürmesi olabilir. Çoğu kadında doğum sonrası 6 – 8 hafta sonra cinsel istek geri döner.

7. Alkol alabilir miyim?

Emziren annelerin alkol alması alkolün bir miktarının süte geçmesine neden olur. Bu sebeple alkol alınması önerilmez. Eğer bebek emzirilmiyorsa bir sakınca yoktur.

8. Ağır şeyler kaldırabilir miyim?

Hafif olması şartıyla ev işleri ve egzersizler problem değildir. Fakat ağır işlerden kaçınılmalıdır, özellikle de sezaryen ile doğum yapan kadınların ilk 6 hafta dikkat etmesi gerekir.

9. Emzirme döneminde ilaç kullanmam sorun olur mu?

Kullanılan ilaçların bazıları anne sütüne de geçer. Bu sebepten ilaç kullanılmadan önce mutlaka doktora başvurulmalıdır.

10. Yorgunluk ve uykusuzluk için neler yapabilirim?

Doğum sonrası sürekli yatmak önerilmiyor olsa da, düzenli uyku uyumak zor olduğundan gün içerisinde en az iki saat dinlenilmesi önerilir.