Gebelik Haftam

10 Adımda Bebek Bakımıyla İlgili Bilinen Yalnışlar!

10 Adımda Bebek Bakımıyla İlgili Bilinen Yalnışlar!

Her konuda olduğu gibi, bebek bakımı konusunda da halk arasında yaygınlaşmış doğru bilinen birçok yanlış var. Bu yazımızda en yaygın bilinen yanlışlara değinerek anne babaların bu konuda daha dikkatli olmalarını sağlamayı amaçlıyoruz. İşte doğru bilinen yanlışlar:

1. Emziren anne üşütürse bebeğin karnı da ağrımaz: eğer anne üşütürse en fazla kendi karnı ağrıyacaktır. Bu durumun süt aracılığıyla bebeğe geçmesi mümkün değildir.
2. Anne gazlı içecekler tüketirse bebekte gaz oluşmaz: gazlı içecekler sıkıştırılmış karbondioksit içerir. Bunlar içildikten sonra midede serbest karbondioksit gaz baloncuklarına dönüşür ve bu da şişkinliğe neden olur. Bu gaz baloncuklarının sür aracılığyla bebeğe geçmesi olanaksızdır.
3. Bebeğin tırnaklarının kesilmesi için kırkının çıkmasını beklemek gerekmez: böyle bir şeyi beklemeye gerek yoktur. Bebeğinizin tırnağı tırnak yatağını geçtiğinde kesebilirsiniz.
4. Ağlayan bebeğinizi kucaklamanız onu şımartmaz: bebeğiniz için bu dünyada güvenli olarak hissettiği tek yer sizin kucağınızdır. Onu bu ortamdan mahrum etmemeniz gereklidir. Bebeğiniz her ağladığında ona ilgi gösterip kucaklayın.
5. Bebeğinizi tuzlamanız çok ciddi zararlar oluşturabilir: hala yaygın bir şekilde kullanılmaya devam eden yeni doğan bebeğin tuzlanması çok tehlikeli ve ölümcül sonuçlar doğurabilecek bir uygulamadır, kesinlikle kaçınınız.
6. Bebeğinizi her gün yıkamanız büyümesini hızlandırabilir: bebeğiniz banyodan sonra çok rahatlar ve güzelce uyur. Uyku da büyüme hormonu salgılandığından dolayı bebeğinizde büyüme hızını etkileyebilir.
7. Gözünde oluşan çapağa anne sütünü damlatmayınız: anne sütü içinde bulunan maddelerden dolayı göz enfeksiyonlarında yarar sağlayabilir fakat bir doktora danışmanız daha yararlıdır.
8. Göbeğinde fıtık oluşmuşsa bu kendiliğinden geçecektir: göbekte oluşan fıtıkların büyüklüğü ne olursa olsun üzerine bir şey bağlamanız etki yaratmaz, kendiliğinden zaten geçecektir.
9. Bebekler refleks olarak sık sık hapşurabilir: yeni doğmuş olan bebeklerde burunlarında bulunan salgı ve mukusu dışarıya atmak için sık sık hapşırma ihtiyacı görülür. Bu olayın üşütmesi ile bir ilgisi yoktur.
10. Bebeğinizin memesinde süt toplanabilir: annesinden geçen hormonlardan dolayı yeni doğmuş olan bebeklerin memesinde süt toplanması doğaldır, buna müdahale etmek yerine kendi haline bırakırsanız bir iki hafta içerisinde düzelecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ