• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Mama ve Süt Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

  • 1 Beğeni (1 beğeni: 1,00 out of 1)
    Loading...

Zaman geçtikçe anne sütünün yanında bebeğinize ek olarak gıda takviyesi yapmanız gerekebilir. Örneğin süt yetersizliğinden mamaya başlamak zorunda kalabilirsiniz. Aynı zamanda belli bir yaşa geldiğinde süt vermeye başlamanız gerekebilir. Peki hangi sütü kullanmanız gerekecek? Bu yazımızda sizlere mama ve süt ile ilgili aklınıza takılan soruları cevaplayacağız.

Mama hakkında:

Öncelikle değerlendirmeniz gereken şey çocuğunuzun mamaya ihtiyacı olup olmadığı. Çocuğunuzun kaç aylık olduğuna göre, eğer ayına göre kilosu yeterliyse 6. Ayında ek gıdaya başlanır. Fakat anne sütünde yetersizlik varsa ve bebeğiniz normalden daha az kilo alıyorsa anne sütüne destek olarak biberon maması verilebilir. Fakat bu ek gıda olarak değerlendirilmez, yalnızca gerektiğinde verilir. Bu yüzden biberon mamasını vermek için belli bir ayın dolmasına gerek yoktur.

Süt hakkında:

Piyasada bulunan üç tür süt mevcut.
• Birincisi UHT süt, yani kutu sütler. Bu sütleri açmadığınız takdirde buzdolabında bekletmenize gerek yok. Açıldıktan sonra buzdolabında 1 hafta boyunca bozulmadan saklayabiliyorsunuz. Bu sütlerde ilaç ve ya katkı maddesi bulunmuyor fakat çok yüksek ısılarda sterilize edilip paketleniyor.
• İkincisi günlük sütler. Bu sütler de çok yüksek ısılarda olmasa da belli bir ısıda pastörize ediliyor. Bu sütlerin marketlerde de buzdolabında durması gerekiyor, kullanım süreleri yaklaşık iki üç gün. Bu sütler açıldıktan sonra son kullanma tarihlerine kadar saklanabiliyor.
• Üçüncüsü sütçüden alınan açık süt. Bu sütleri pişirdikten sonra kısık ateşte yaklaşık 15-20 dakika daha kaynamaya bırakmak gerekiyor.
Kullanımı, tadı ve saklama koşullarına dikkat ederek sizin için en iyi sütün hangisi olduğuna karar verebilirsiniz.

Bebeğinize bir yaşına kadar süt vermemelisiniz. Yalnızca azar azar çorbalara ya da muhallebilere eklenebilir. 1 yaşında bir bebeğin içeceği günlük süt miktarı 500 ml.’yi geçmemelidir. 500 ml yaklaşık 2-3 bardak demektir. Aynı zamanda bebeğiniz büyüdükçe de süt miktarını arttırmamalısınız, aynı miktarda vermeye devam etmelisiniz. Çünkü sütün çok fazla verildiğinde kansızlığa neden olma riski vardır.