Yedi Adımda Çocuk Yetiştirme ile İlgili Yanlışlar

  • 04 Ağustos 2016
  • 1.881 hit
Yedi Adımda Çocuk Yetiştirme ile İlgili Yanlışlar

Çocuk yetiştirmeyle ilgili geçmişten bugüne kadar ulaşan doğru yanlış pek çok mevcut bilgi var. Bunların hangilerinin doğru hangilerinin yanlış olduğu kesin olarak bilinemediğinden bilgi kirliliği oluşmuş durumda. Bu yazımızda yedi adımda çocuk yetiştirmede doğru bilinen yanlışlara değineceğiz:

1. Şişman çocuk daha sağlıklıdır: çocuğunuzun şişman olması sağlıklı değil sağlıksız olduğuna işarettir. Şişmanlığın gerek çocukluk, gerekse yetişkinlikte damar sertliği, şeker hastalığı, ortopedik bozukluk, solunum yoluyla bulaşan enfeksiyonlar, hipertansiyon, psikolojik sorunlar gibi bir çok hastalık ile bağlantısı olduğu gözlemlenmiştir. Eğer çocuğunuz dengeli besleniyorsa zayıf olsa bile sağlıklı demektir.
2. Çocuğunuzun dondurma yemesi onu hasta eder: dondurma ve dondurma gibi soğuk yiyecekler, üretim ve son kullanma tarihleri kontrol edilip sağlık kurallarına göre hazırlanmışlarsa, bu çocuğunuzu hasta etmez. Çocuğunuz yemekten sonra dondurma yerse, bu iştahının kapanmasına neden olmayacağı, ve karın ağrısının görülmesini engelleyeceği için problem meydana getirmez.
3. Çocuğun üşütmemesi için kalın giydirilmesi gerekir: çocuğunuzu üşütüp hasta olmasın diye kalın giydirirseniz, bu terlemelerine ve buna bağlı olarak hastalanmalarına yol açar.
4. Banyo yaparsa çocuğunuz üşütür: çocuğunuz banyo yaptığında hastalanmaz, aksine hasta çocuğunuzu banyo yaptırırsanız bu tıkalı burnunun açılmasını, vücudundaki ter ve toksinlerinin atılmasını sağlar. Yalnızca hasta olduğunda banyo yapma sürelerini uzun tutmamak gereklidir.
5. İştah açıcı şuruplar çocuğunuz için yararlıdır: vitamin şurupları iştah açma yönünden yararlara sahiptir ve çocuğunuz yeterli seviyede büyüme göstermiyorsa doktor kontrolünde bazı vitamin şurupları kullanılabilir. Fakat alerji ilaçları ve hormonlu ilaçlar yan etki olarak da iştah açıcılık sağladığı için çocuklarda bu ilaçların uzun süreli kullanımı önerilmemektedir.
6. Çocuğum midesini üşüttüğünden dolayı kusuyor: bağırsak ve mide hastalıklarının oluşma nedeni virüs ve bakterilerdir. Soğukta kalındığı için oluşmaz. Bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı gibi belirtilerle seyredebilir.
7. Üşütme mi nezle mi: nezle, yani soğuk algınlığı en çok görülen üst solunum yolu enfeksiyonudur. Hava değişim dönemlerinde görüldüğü gibi hasta kişilerin hapşırıp öksürmesinden dolayı havaya karışan mikropların sağlıklı kişilere burun ağız aracılığıyla temas etmesiyle de bulaşabilir. Bu durumun açık hava ya da rüzgarda kalıp üşütmek ile alakası yoktur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ