Çocuğunuzun Burnu mu Kanıyor?

Çocuğunuzun Burnu mu Kanıyor?

Çocuklarda Burun Kanaması

Herhangi bir nedenden dolayı çocuğunuzun burnunun kanadığına şahit olabilirsiniz, bu da sizi korkutabilir. Genel olarak bir iki dakika içerisinde duran, basitçe bir nedenden kaynaklanan ve bir ciddi bir önemi olmayan burun kanamaları hakkında bilmeniz gerekenleri bir araya topladık.

Nedir?

Özellikle 2-10 yaş arasındaki çocuklarda sıkça görülen burun kanaması burnun deliğinden kan gelmesidir. Görüntü olarak korkutucu olsa da çoğu zaman ciddi bir sorun belirtisi değildir. Çünkü çocukların burun boşluklarını döşeyen tabakanın yapısında kolay bi şekilde zedelenebilen ince damar ağı bulunmaktadır. Dokuda tahriş ya da kuruma meydana geldiğinde geçici bir kanama oluşur.

Nedenleri

Kapalı bir ortamda kuru ve sıcak havanın burnu kurutmasından dolayı burnun içerisinde hissedilen kabuk tutmuşluk hissi çocukta sürekli burnunu karıştırma isteği uyandırıyor. Bu da burun kanamasına sebep olabiliyor. Bunun yanında sürekli sümkürmek, buruna darbe almak, soğuk algınlığı ya da zararlı madde kullanımları burun kanamalarına sebebiyet verebilir. Nadir olmasıyla birlikte burunda bulunan lösemi ya da tümör de burun kanamalarına neden olabilir. bu yüzden eğer herhangi bir çarpma yaşamadığı halde çocuğunuzun sürekli burnu kanıyorsa bir uzmana götürmeniz gerekmektedir.

Burnu Kanayan Çocuğa Ne Yapılır?

Çocuğunuzun bir kaç kez burnu kanadıktan sonra doktora götürdüyseniz ve önemli bir problem olmadığını söylediyse, siz uygulayacağınız basınç tedavisiyle bu kanamayı engelleyebilirsiniz.

  • Çocuğunuzun dik oturmasını sağlayıp başını öne doğru eğdirin. Bunu yaptığınızda kanı yutmasını ve midesinin bulanmasının ya da kusmasının da önüne geçersiniz.
  • Çocuğunuzun burun deliklerini baş ve işaret parmağının arasında sıkıştırın ya da kendisi de yapabilir, on dakika boyunca bu basıncı uygulayın, bunu yaparken ağzından nefes alıp vermesini söyleyin.
  • 10 dakika sonunda parmakları çekerek basıncın azalmasını sağlayın, kanama durumuna bakın, eğer hala kanıyorsa 10 dakika daha aynı işlemi uygulayın.
  • Kanama durmuş ise çocuğunuzun birkaç saat sümkürmemesini ve şiddetli gülmemesini sağlayın, bu sayede burun tahriş olmayacaktır.
  • 10’ar dakikalık basınç uygulamanıza rağmen kanama devam ediyorsa gecikmeden bir uzmandan yardım alın.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ