9 Haftalık Gebelik

9 Haftalık Gebelik

Gebeliğin 9. Haftası

Gebeliğin bu haftasında anne adayları bebekleri açısından daha fazla tedirgin olmaya başlarlar. Yapacakları her şeyde bebeklerinin zarar göreceğini düşünebilirler. Ancak uygun bir ortamda bulunan bebekleri için, sadece beslenmelerine dikkat etmeleri, egzersizlerini yapmaları yeterli olacaktır. Anne adaylar dış görünüm açısından, gebeliğin belirginleşmesi nedeniyle yaşamlarına yeni bir yön verme telaşına girebilirler.

9 haftalık gebelikte bebekte olan değişiklikler nelerdir?

9-haftalik-gebelikte-bebegin-goruntusu

Gebeliğin bu haftasında bebeğinizin yüz yapısı önemli değişimlere uğrar. Gözleri ve dudakları gelişmeye devam eder, ağzını açıp kapatmaya başlar. Gözleri yüzün yanında yer alır, orta hatta doğru ilerlemeye başlar. Kordon içinde olan bağırsakları, karın içinde olan kendilerine ait boşluğa ilerlemeye başlar. Kollar ve bacaklar uzar, elleri bilekten kıvrılmış, kalp üzerinde durur. Parmaklar uzamış, uçları genişlemeye başlamıştır. Ayakları vücudun ortasına yaklaşmıştır. Başı dik, boynu gelişmiştir. Göz kapakları da gözlerini örtecek kadar gelişmiştir. Dış kulak kepçeleri şekillenmiş ve belirgin hale gelmiştir. Bebeğiniz küçük olmasına rağmen, geliştiğinden insan görünümüne kavuşmuştur. Bu hafta cinsiyetinin belirlenmesi mümkün değildir. Cinsiyet organları bu haftada ayırt edilemez.

9 haftalık gebelikte bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?

Bebeğinizin bu haftaki boyu başından poposuna kadar yaklaşık 25 mm kadardır. Bu tam olarak bebeğinizin orta boyda bir zeytin tanesi kadar olduğunu gösterir. Haftanın sonuna doğru 4 cm boyuna, 4 gram ağırlığa ulaşır.

9 haftalık gebelikte bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

Ultrason tetkikinde bebeğinizin baş popo ölçümü yapılır. Bu oldukça hassas bir ölçüm olduğundan, yanılma payı oldukça düşüktür. Bu ölçümlerle gebeliğin gerçek haftası belirlenebilir. Özellikle son adet tarihini hatırlamayan kadınlarda, bu ölçümlerin önemi büyüktür. Bu ölçümler gebeliğin ilk yarısında, gebeliğin haftasını belirlerken, ilerleyen dönemde başka etkiler söz konusu olduğundan böyle bir değerlendirme yapılamaz.

Bu haftada bebeğinizin ultrason görüntüsü sizi bebeğinize daha fazla yaklaştıracak. Çünkü organlar şeklini daha fazla almış, hareketler belirginleşmiştir. Elleri, parmakları, gözleri size daha belirgin gelecek. Küçük bir insan görünümünde olan bebeğiniz sizi heyecanlandırmaya başlayacak.

9 haftalık gebelikte anne adayındaki değişiklikler nelerdir?

Bu hafta anne adayının göğüslerindeki dolgunluk ve hassasiyet artmış olabilir. Bunu alttan destekli sutyenlerle aşabilirler. Hormonların etkisi mide yanmasını ve hazımsızlığı beraberinde getirebilir. Bu açıdan beslenmeye dikkat edilmelidir. Gerekiyorsa, doktora danışılarak ilaç kullanımı söz konusu olabilir. Beslenmede kalsiyum, demir, vitamin kaynaklarının tüketilmesine önem verilmelidir. Özellikle C vitamini almaya dikkat edilmelidir. Çünkü bu vitaminin eksikliği erken doğuma neden olabilir. Ancak fazla alınması da, mide kramplarına ve bebeğinizin metabolizmasına olumsuz etki yapar.

Rahmin içinde bebeğin gelişimi hızlandığından, rahmin genişlemesi söz konusudur. Bu arada anne adayının beli de kalınlaşmaya başlamıştır. Ayrıca kan hacminde belirgin derecede artma olmaktadır. Bu gebelikten önceki dönemden % 50 kadar fazladır.

Bu dönemde yapılan laboratuvar testlerinde sonuçlarda anormal çıkabilir. Fakat bunları fazla dert etmemek gerekir. Sonuçlardaki normal değerler gebeliğin olmadığı dönem için geçerlidir. Bunlar değerlendirilirken, gebelik göz önüne alınır.

9 haftalık gebelikte baba adayına tavsiyeler

Gebelik süresince anne adayının bedeni ve zihni sağlıklı olmalıdır. Aşırı kilo almamaları, sağlıklı beslenmeleri, egzersizlerini yapmaları gerekir. Bu konuda baba adayı kendisine destek olmalıdır. Gebelik döneminde iyi bir hasta olacaklarına, iyi bir anne ve baba olmaları gerekir. Birbirlerine her konuda yardımcı olmalıdırlar. Eşleriyle birlikte yürüyüşlere çıkmalı, eşinin duygusal açıdan rahat olmasını sağlamalıdır. Hormonal değişimlerden etkilenen anne adayının, eşi tarafından daha fazla ilgi görmeye ihtiyacı vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ