7 Haftalık Gebelik

7 Haftalık Gebelik

Gebeliğin 7. Haftası

Gebeliğin yedinci haftasıyla birlikte, anne adayları gebeliğin daha fazla farkına varacaktır. Özellikle doktor kontrollerinde yapılan ultrason tetkiklerinde, bebeklerinin ekran görüntüsüyle aralarında bir bağ oluşacaktır. Bebeklerinin organlarının oluşmasıyla başlaması ve bunun dışarıdan görülmeye başlaması, aileye gelecek yeni bir bireyin varlığını net olarak görmenizi sağlayacaktır.

7 haftalık gebelikte bebekte olan değişiklikler nelerdir?

7-haftalik-gebelikte-bebegin-goruntusu

Gebeliğin bu haftasında bebeğinizin gelişimi hafta başından, hafta sonuna kadar hızlı bir gelişim gösterir. Boyu bile 10-12 mm kadar olur. Burun delikleri, burun kökü, göz kapakları, gözleri, göbek kordonu taslak halinde belirir. Kalbi yine organların gelişmesi için kan pompalamaya devam eder. Dokuların gelişimi daha hızlı olmaya başlar.

Bebeğinizin el ve ayak parmakları, kolları ve bacakları, dizleri, dirsekleri, minicik tırnakları ortaya çıkmaya başlar. Dudakları ise, bu hafta sonundan itibaren gelişim gösterecek.

Bebeğiniz rahme yerleştiği zamandan beri amniyos kesesi içinde sıvıyla koruma altına alınmış. Sıvının sıcaklığı vücudunuzun sıcaklığında. Bu sıvıyla darbelerden ve ısı değişimlerinden korunur, rahmin çeperlerine değmeden rahat bir şekilde gelişir. Bu nedenle soğukta olduğunuzda, karnınıza birisi dokunduğunda bebeğinizin zarar görmeyeceğini düşünebilirsiniz.

7 haftalık gebelikte bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?

Bebeğiniz bu hafta hızla geliştiğinden, hafta sonuna kadar 10-12 mm kadar olur.

7 haftalık gebelikte bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

Bu haftada bebeğinizin ultrason görünümünde, gebelik kesesi siyah yuvarlak boşluk şeklinde, çevresindeki beyaz hale tabakası rahim içi tabakasını, bunun dışındaki yapıda rahmi gösterir. Gebelik kesesi içinde ince uzun yapı embriyoyu ve halka şeklindeki yapıyı yani daha sonra kaybolacak olan yolk kesesini görebilirsiniz. Ultrason incelemesinde bebeğe ait yapıların görüne bilirliği kişiye göre değişim gösterebilir. Bu durumda vajinal ultrasonografi yapılırsa, karın ultrasonografisine göre bebeğe ait yapıları daha erken görme olanağınız olabilir. Şansınız varsa, ultrason tetkiki sırasında bebeğinizin genel hatlarını net bir şekilde görebilirsiniz.

7 haftalık gebelikte anne adayındaki değişiklikler nelerdir?

Anne adayında henüz dışarıdan bakıldığında, gebelikle ilgili bir farklılık olmasa da, hissedilenler gebeliğin varlığını açıkça göstermeye başlamıştır. Sabah bulantıları bu haftada devam edebilir. Bu dönemde artık gelişigüzel öksürük şurubu bile olsa, kullanmamanız gerekir. Kullanacağınız ilaçlarda mutlaka doktorunuzun onayını almalısınız.

Beslenme düzeninde süt ve süt ürünlerine ağırlık vermelisiniz. Zira alacağınız kalsiyum miktarı bebeğinizin kemik ve diş yapısında faydalı olacaktır. Bunu yeterince almadığınız takdirde, bebeğiniz gelişmek için sizin kalsiyum depolarınızı kullanmaya başlayacaktır. Alacağınız kalsiyum aynı zamanda gebelik zehirlenmesi denen, preeklampsi riskini azaltacaktır. Bu açıdan riskli olan anne adaylarına dışarıdan kalsiyum tableti de verilebilir. Gebelikte anne adayının ihtiyacı olan kalsiyum oranı 1200 mg kadardır. Bunun besinlerle karşılanması çok önemlidir.

Gebeliğinizin ilerlemesiyle birlikte demir ihtiyacınızda artacaktır. Gebelikteki kan hacminin % 50 kadar artış gösterdiğinden, demir mutlaka yeterince alınmalıdır. Bu haftalarda fazla demir ihtiyacı duyulmasa da, daha sonraki haftalarda bu açık artacaktır. İlk haftalarda kullanılan demir hapları bazı gebelerde bulantı ve kusmayı arttırabilir.

7 haftalık gebelikte baba adayına tavsiyeler

Baba adayına bu haftayla birlikte daha fazla görev düşmektedir. Bebeğin gelişimi ilerledikçe, anne adayının uyması gereken kurallar daha fazla olacaktır. Bunlara uyması için, eşinin desteğine ihtiyacı vardır. Özellikle beslenme ve gebeliğin kontrollerinin ihmal edilmemesi gerekir. Annenin manevi olarak rahat olması, eşinin desteğini almış olmasına bağlıdır. Baba adayı eşinin yürüyüşlere götürerek, eşine destek olabilir. Çünkü anne adayının yapacağı egzersizler, doğuma iyi hazırlanmasını sağlayacak. Bebeğinizin sağlıklı gelişimine de katkı yapacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ