31 Haftalık Gebelik

31 Haftalık Gebelik

Gebelikte 31. Hafta

Anne adayının doğuma gittikçe yaklaştığı bu haftalarda en karakteristik durumlardan biri de yalancı kasılmalardır.

31 haftalık gebelikte bebekte olan değişiklikler nelerdir?

Gebeliğin 31. haftasındaki bir bebeğin fiziksel gelişim oranına bakıldığında, geride bırakılan diğer haftalara oranla daha yavaş bir ritm görüldüğü ve büyüme çizgisinin stabil bir çizgide sürdüğünü söylemek mümkündür.Yavaşlamaya başlayan fiziksel gelişmeye paralel olarak beynin gelişimi artarak devam eder ve bununla beraber sinirsel gelişimin de hızlanmasıyla sinir hücreleri sayısı da hızla artar. Anne karnında bebeğin içinde bulunduğu bu haftada kalsiyum ihtiyacı maksimum düzeye ulaşmıştır.Bebeğin artan bu kalsiyumu ihtiyacı karşılamak için anne adaylarının süt ve süt ürünleri (ayran, yoğurt, peynir…vb.) tüketimini ciddi oranda artırması tavsiye edilir.

31 haftalık gebelikte bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?

Gebeliğin 31. haftasına ulaşmış bir bebeğin bu haftada sahip olduğu kilo ortalama 1500 ila 1600 kilo arasında olmakla beraber, boy uzunluğu da 39 ya da 40 santimetre aralığında olmaktadır. Ancak daha önceki haftalarda olduğu gibi bu hafta da bu değerlerin ortalama aralıklarda olduğu, her bebekte aynı olmadığı ve bebekten bebekten değişebildiği de unutulmamalıdır. Genetik faktörlerin yanı sıra anne adayının beslenme şekli de anne karnındaki bebeğin boyu ve kilosunun belli olmasında son derece etkili olan bir bileşendir.

31 haftalık gebelikte bebeğin ultrason görüntüleri nasıldır?

31. gebelik haftasına sağlıkla erişmiş bir bebeğin, ultrason muayenelerinde geride kalan haftalara göre çok daha hareketli ve enerjik olduğu görümektedir. Anne karnındaki bebeğin organlarının gelişmiş olması, fark edilir derecede artmış olan bu hareketliliğin en büyük nedenidir. Bebeğin,31. haftada artık kilosu artmış, boyu uzamış, cildini koruyan tüyler oluşmaya başlamış,kafası ve kolları tam olarak meydana gelmiştir.

31 haftalık gebelikte anne adayında olan değişiklikler?

Bebeklerin kemiklerinin gelişimi bu haftalarda en üst düzeye ulaşmış ve kemikler sertleşmiştir. Kalsiyum alımı anne adayı için bu yüzden çok fazla önem taşır. Kalsiyumun yanında anne adayının demir alımının da bu dönemde artırılması gerekir. Anne adayının tıbbi desteklerin yanında öncelikle süt ve süt ürünlerinin her zamankinden çok daha fazla tüketimesi tüm hekimlerin ortak tavsiyedir. Bununla beraber, anne adayının planlı, düzenli ve sağlıklı beslenmesi de çok büyük önem taşır.

Anne adayında ortaya çıkan diğer şikayetler de dolaşım sistemi ile ilgili olan şikayetlerdir. Çünkü anne adayının rahmi, karın bölgesinin tamamını kapladığı için oluşan bu baskı, anne adayının dolaşı sorunları yaşaması anlamına gelebilir.

Bir anne adayının gebeliğinin 31. haftasına kadar alması gereken normal kilo, gebelik öncesi kilosunun 10 kilo fazlası olmaktadır. Bu kilodan daha fazla kilo almak anne adayının hayatının daha da zorlanması demek olur. Bu sebeple de gereksiz kilo alımı anne adaylarına tavsiye edilmez.

Eğer anne adayı çalışıyorsa, yaşadığı fiziksel değişim ve zorlanmalar nedeniyle iş hayatına bir süre ara vermeli, yasal izinlerini kullanmalıdır. Hem kendi sağlığı hem de bebeğinin sağlıklı olması için bu kısa molaya anne adayının ihtiyacı vardır.

31 haftalık gebelikte baba adayına tavsiyeler

Gebeliğin 31. haftasında bebek sahibi olmaya hazırlanan bir baba adayı daha fazla sorumluluk almalı ve anne adayına daha fazla yardımcı olmalıdır.

Anne adayı, gebeliğin bu döneminde, hareket etmekte oldukça fazla zorlanır ve fiziksel gerilim, anne adayının bir çok günlük aktiviteyi yapmasını ciddi anlamda etkiler. Bu nedenle ev ile ilgili yapılması gereken işlerin bir çoğunu baba adaylarının yapması gereklidir ve bu noktada anne adayına destek verilmelidir.

Ayrıca anne adayları her geçen gün daha fazla hassaslaşmakta, duygusal ve alıngan olmaktadırlar. Bunu bilen baba adaylarının da davranışlarında dikkatli olmaları ve anne adayının bu özel dönemini anlamaya çalışmaları tavsiye edilir. Ve kadınlar bu evrede biraz daha duygusal olacakları için daha düşünceli davranıp hareketlerini ona göre yapması gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ